سه شنبه 28 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : پنجشنبه 28 بهمن 1395
کد 7492

قیمت طلای سیاه از ۵۶ دلار عبور کرد

با اجرای مناسب تعهدات توافق اوپک از سوی کشورهای تولیدکننده نفت، قیمت طلای سیاه امروز در بازارهای جهانی از ۵۶ دلار عبور کرد.

 

در سایر فرآورده‌های نفتی نیز بنزین 51 سنت کاهش داشت، اما نفت کوره و گازوئیل افزایش‌هایی به ترتیب 1.1 دلار و 2.5 دلار را داشتند. 

خبرگزاری رویترز درباره دلیل افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی نوشت؛ اطمینان سرمایه‌گذاران به اینکه کشورهای تولیدکننده نفت توافق اوپک را به خوبی پیش می‌برند قیمت را در بازارهای جهانی افزایش داد. 30 نوامبر 2016، 21 کشور تولیدکننده نفت شامل کشورهای اوپک و غیراوپک توافق کردند که از ابتدای سال جدید میلادی روزانه تولید نفت خود را 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند، در این میان سهم کشورهای اوپک 1.2 میلیون بشکه و سهم کشورهای غیراوپک 600 هزار بشکه در روز بود. 

روز گذشته بلومبرگ گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه تاکنون کشورهای اوپک 93 درصد و کشورهای غیراوپک نزدیک به 50 درصد به تعهدات 30 نوامبر عمل کرده‌اند، این خبر حاکی از کاهش عرضه در بازار است و قیمت را در بازارهای جهانی افزایش داده است، البته گزارشاتی مبنی بر افزایش میزان ذخایر نفت آمریکا و افزایش تولید نفت شیل مانع از بالا رفتن بیشتر قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.