سه شنبه 28 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : دوشنبه 18 بهمن 1395
کد 7114

برگزاری دوره بازرگانان کوچک برای اولین بار در اصفهان؛

تربیت نسلی آگاه با مفاهیم، اخلاق و فرهنگ کسب و کار

چندي است دوره بازرگانان کوچک برای تربیت نسل جدید با مهارت‌های کسب وکار وفعالیت اقتصادی برای اولین بار در اتاق بازرگانی، کلید خورده است.
به گزارش بازنیوز، اتاق بازرگانی صنایع، معادن وکشاورزی اصفهان طلایه‌دار برگزاری دوره‌ای تحت عنوان بازرگانان کوچک است. پله‌های کتابخانه اتاق بازرگانی را پایین می‌رویم تا از نزدیک شاهد برگزاری دوره آموزش بازرگانان کوچک باشیم. این دوره برای اولین بار وبه همت اتاق اصفهان به منظور تربیت نوجوانان و بازرگانان آینده در اصفهان برگزار می‌شود.
نوجوانان 13 تا 18 سال به نوبت وارد کتابخانه می‌شوند.
موضوع این جلسه نشان دادن اهمیت کار گروهی و تیمی است. مربی جوان شروع به ارائه اسلایدهای آموزشی پیرامون این موضوع می‌کند  تا اهمیت موضوع را بیشتر برای نوجوانان بیان کند.
مشارکت دادن نوجوانان در بحث یکی از ویژگی‌های دوره بازرگانان کوچک است. تفاوت گروه وتیم مبحثی است که نوجوانان با زدن مثال‌هایی سعی می‌کنند آن را تبیین کنند.
دکتر ماهین نقوی، دکترای روانشناسی اجتماعی و مدیر دوره آموزشی وارد بحث آموزشی می‌شود و بحث را با یک بازی ادامه می‌دهد. یکی از روش‌های آموزشی در دوره بازرگانان کوچک با بكارگيری بازی است. مفاهیم و تفاوت گرو‌ه و تیم را در قالب بازی به نوجوانان آموزش می‌دهند و در یک فضای صمیمی نوجوانان با اهمیت کار گروهی وتیمی آشنا می کنند.
روش بازی جذابیت را به کلاس می‌آورد ودانش آموزان مفاهیم ارائه شده در  کلاس را بهترمی‌فهمند.
خان نقوی با بازی مفاهیم اعتماد و اعتماد متقابل در گروه، صمیمیت، دقت در انجام کارها وتفاوت کار گروهی وتیمی را به خوبی به بچه‌ها نشان می‌دهد.
مدیر دوره آموزشی در خصوص برگزاری این دوره‌ها در اتاق بازگانی به خبرنگار باز‌نیوز می‌گوید: این دوره‌ها برای اولین بار در اصفهان و برای دور رده سنی 8 تا 12 سال و13 تا 18 سال برگزار می‌شود.
وی در ادامه افزود: روند خاصی برای انتخاب نبوده است و متقاضیان ثبت‌نام می‌کنند وروز اول از آنها تست گرفته می‌شود که آن هم جنبه پژوهشی دارد و برای ارتقای سطح کلاس استفاده می‌شود.
نقوی ادامه داد: دانش‌آموزان در این دوره‌ها  20 ساعت آموزش می‌بینند، ده جلسه دو ساعته. مهارت‌های گروهی وفردی کسب وکار به آنها آموزش داده می‌شود وهر جلسه سه مربی دارد .
آموزش سه هزار اسلاید آموزشی، استفاده از 50پرسشنامه با نرم جهانی، انجام 30 تا 40 بازی وبازدید علمی از مشخصات این دوره آموزشی است.
بنا به گفته مدیر آموزشی دوره، دانش‌آموزان در این دوره‌ها با مباحث کارآفرینی، انواع کسب وکار، اداب معاشرت و فرهنگ کسب وکار، هوش اقتصادی و تجارت الکترونیک آشنا می‌شوند.
این دوره‌های آموزشی تا رده‌های بالاتر ادامه پیدا می‌کند و مباحثی چون صادرات و واردات، گمرک و بیمه برای تخصص پیدا کردن دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. برای برگزاری بهتر دوره‌‌ها داریم روی اسلایدهای آموزش کار می‌کنیم و مربی جدید گرفتیم و در حال آموزش هستند.
نقوی هدف از برگزاری این دوره‌ها را تربیت نسلی آگاه به اقتصاد بیان کرد و افزود: ما به دنبال این هستیم تا نسلی اگاه تربیت بشود تا فقط به دنبال بهترین شغل‌ها مثل پزشکی، مهندسی، خلبانی و یا پلیس شدن نباشد. دانش‌آموزان باید بتوانند از هر نیاز مردم کسب وکار درست کنند و تبدیل به یک کارافرین شوند، کارافرینی که ارزش‌آفرین هم باشد.
وی با تاکید بر آنکه افراد باید سر جای خودشان باشند وبه دنبال کار مرتبط با تحصیلاتشان بروند گفت: ما در کلاس‌ها مشاور هم داریم و خانواده‌ها از برگزاری کلاس‌ها راضی هستند ومعتقدند که دید اقتصادی و نحوه خرج کردن بچه‌ها به خصوص در سفر عوض شده است و در انجام کارهای تیمی و گروهی تغییر محسوسی در رفتارشان داشته‌اند.
وی با اشاره به برگزاری یک بازارچه در پایان هر دوره گفت: در پایان هر دوره گواهی حضور به شرکت کنندگان داده می‌شود و بازار‌چه‌ایی داریم که برای اولین بار برگزار می‌شود و دانش آموزان در این بازارچه می‌توانند محصولات وتولیدات خودشان مثل کاردستی ویا خدمات ارائه کنند وبفروشند ودوره قبل بچه‌ای داشتیم که خدمت بیمه فروش کرد.
نقوی اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که در پایان دوره، بچه‌ها به یک دید وسیع برسند که اگر شرکتی به ثبت می‌رسانند با اگاهی باشد و از تشکیل شغل‌های خاکستری و حبابی در جامعه جلوگیری کنیم و این بچه‌ها در آینده سوار موج‌های ناگهانی اقتصادی در جامعه نشوند که یک عده رشد کنند و یک عده له شوند.
تا کنون 52 نفر در دوره بازرگانان کوچک در دوره اول و48 نفر در دوره دوم شرکت کرده اند. در فصل پاییز 23 نفر در رده سنی 13 تا 18 سال و مابقی در رده سنی 8 تا 12 سال شرکت کرده‌اند.