سه شنبه 28 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : دوشنبه 11 بهمن 1395
کد 6794

سبحاني در ميزگرد نشریه Handelsblatt آلمان:

تا زماني كه طرف‌هاي توافق بر تعهدات خود پايبند باشند بازگشت تحريم‌ها اتفاقي بعيد است

اجلاسی با حضور فعالان اقتصادی اروپا و ایران در برلین و به میزبانی نشریه Handelsblatt که از روزنامه‌های معتبر اقتصادی آلمان است برگزار شد.
مدیرعامل شرکت فولادمبارکه در این نشست ضمن ارائه گزارشی جامع از جایگاه صنعت فولاد ایران در منطقه و سطح جهان به برنامه‌های توسعه آتی این صنعت خصوصاً فولادمبارکه اشاره نمود و در ادامه به پرسش برخی از حاضران پاسخ داد.
بهرام  سبحانی با اشاره به روند توسعه فولاد ایران در طول سال‌های گذشته تاثیر تحریم بر این روند را بی اثر توصیف کرد و افزود: به دلیل اینکه صنعت فولاد ما وابسته به تکنولوژی خارجی نیست روند توسعه ما در طول سال‌های تحریم از گزند مصون مانده  ا  ست.
البته رفع تحریم‌ها باعث شد که دسترسی به فاینانس خارجی برای ما تسهیل شود زیرا اگر تحریم باشیم نمی‌توانیم از بانک‌های خارجی فاینانس دریافت کنیم.
مدیرعامل شرکت فولادمبارکه در پاسخ به سوالی در خصوص احتیاط شرکت‌ها برای حضور در بازار ایران گفت: ما در طول ده سال گذشته بالغ بر چندین میلیارد دلار قرارداد خارجی با شرکت‌های غیراروپایی امضا کرده‌ایم که این نشان از محروم ماندن اروپاییان از حضور در بازار ایران دارد.
وی افزود: در گذشته و قبل از تحریم‌ها اکثر صنایع فولادی در ایران توسط شرکت‎های اروپایی تامین و راه‌اندازی می‌شدند اما امروز به دلیل تحریم‌ها این تقاضا از اروپا به سمت سایر بازارها هدایت شده و در این میان شرکت‌های اروپایی بازار خود را از دست داده‌اند.
سبحانی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال بازگشت تحریم‌ها گفت: حتی در نبود تحریم‌ها هم در قراردادها بندهایی برای فسخ قرارداد و فورس ماژور گنجانده می‌شوند که این بندها برای همین شرایط خاص در نظر گرفته شده‌اند و طبیعی است که در برجام هم مانند هر قرارداد دیگر بندهایی تحت همین عنوان گنجانده شده باشد.
اما بايد نيمه پر ليوان را ديد و تا زماني كه طرف‌هاي توافق بر تعهدات خود پايبند باشند بازگشت تحريم‌ها اتفاقي بعيد است.