سه شنبه 28 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : جمعه 1 بهمن 1395
کد 6464

رئيس کمیسیون بهبود فضاي کسب و کار اتاق اصفهان تاكيد كرد:

ترویج خرید و فروش‌های زیرزمینی و قاچاق پيامد مالیات بر ارزش افزوده

مرتضي بیشه در نشست هيات نمايندگان اتاق بازرگاني با مجمع نمايندگان استان اصفهان در مجلس شوراي اسلامي گفت: جریمه‌های سنگین مالیات بر ارزش افزوده باعث ترویج خرید و فروش‌های زیر‌زمینی و غیر‌رسمی و قاچاق در شهرک‌های صنعتی شده است.
به گزارش بازنیوز، رئيس کمیسیون بهبود فضاي کسب و کار اتاق بازرگاني در نشستی که با حضورهیات نمایندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي و مجمع نمایندگان استان اصفهان برگزار شد، مهمترین دغدغه کشور را اقتصاد دانست و گفت: مهمترین دغدغه، مسائل ومشکلات اقصادی است که رهبر انقلاب هم بر آن تاکید دارند و باید این چالش را بپذیریم.
وی نياز به آمار براي رصد فضاي کسب وکار را ضروري دانست و گفت: کمیسیون بهبود فضای کسب وکار بارها مدیران مختلف گمرک، ثبت، صنایع را دعوت کرده ولی تا کنون اطلاعات دقيقي در اختيار اتاق قرار نگرفته است.
وی با تاکید بر اجرایی نشدن قانون بهبود فضاي کسب و کار گفت: در دوره قبل مجلس قوانین خوبی برای بهبود کسب وکار تصویب شد، اما تاكنون اجرايي نشده است و حال پرسش اين است كه چرا قوانین رفع موانع کسب وکار اجرایی نمی‌شود.
بیشه با اشاره به بندهايي از قانون كسب و كار اظهار داشت: یکی از این بندها، اتاق را مکلف به استخراج شاخص‌های بهبود کسب وکار به صورت فصلی ویا سالی مي‌کند، اما عملا این کار امکان‌پذیر نیست.
وی وضعیت و فضای سرمایه‌گذاری را بسیار غبارآلود و نا‌مطمئن عنوان کرد و ادامه داد: نه تنها در ده سال گذشته سرمایه‌گذاری جدیدی صورت نگرفته است بلکه بسیاری از سرمایه گذاری‌ها هم مستهلک شده است.
وی مجدد‌ا با تاکید بر اجرایی نشدن قوانین گفت: بحث مالیات بر ارزش افزوده یکی از این موارد است. رئیس مجلس بارها تاکید کردند این مالیات باید بر تولید نهایی باشد، اما اکنون این مالیات بار مضاعفی را بر تولید کننده وارد می‌کند. تولید کننده می‌خواهد به هر طریقی کارگاه خود را حفظ کند و کالای تولید شده را با قیمت تمام شده و يا به هر قیمت مناسبي بفروشد.
بیشه در ادامه افزود: بسیاری از کارگاه‌های کوچک ومتوسط با چک شش ماهه تولیدات خود را می‌فروشند وپولی دریافت نمی‌کنند ولی باید سر سه ماه، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند.
وی در ادامه معضل اجباري بودن به حساب گذاشتن چک‌هاي دریافتی توسط توليدكنندگان وجریمه‌هاي سنگین مالیات‌های ارزش افزوده را از مشکلات دیگر عنوان کرد و افزود: قرار شد یک ماه از جریمه مالیات‌ها بخشیده شود، اما عملا این اتفاق نیفتاده است و مشکلی بر دوش تولید کنندگان وارد شده است.
وی این مساله را محرکی برای ورود کارخانه‌ها به معاملات زیر‌زمینی بیان و اذعان کرد: اتفاقي كه در شهرک‌های صنعتی در حال شکل‌گیری است آن است كه کارگاه‌ها به سمت خرید فروش زیرزمینی و بدون فاکتور و قاچاق حرکت می‌کنند.
بیشه ورود به حساب شخصی افراد را مشکل دیگری مطرح کرد و افزود: اینکار باید با اجازه دادستانی صورت بگیرد. افراد ترجیح می‌دهند برای سرمایه گذاری در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند.
عمل نکرن بانک‌ها به بخشنامه‌های بانک مرکزی مساله دیگری بود که این رئيس کميسیون بهبود کسب و کاراتاق بازرگانی در این نشست مطرح کرد و ادامه داد: بانک‌ها عملا به بخشنامه‌ها عمل نمی کنند و فرمالیسیون خود را اجرا می‌کنند و اين مساله مشکلات زیادی را سبب شده اند.