دوشنبه 1 مهر 1398
En
logo
تاریخ : چهارشنبه 8 خرداد 1398
کد 27501

توسک:

برگزیت اتحادیه اروپا را مقابل اروپاگریزان واکسینه کرد

رئیس شورای اروپایی با اشاره به پیروزی طرفداران اتحادیه اروپا در انتخابات اخیر گفت که فرآیند خروج انگلیس از این اتحادیه، آن را مقابل اروپاگریزان واکسینه کرد.
خبرگزاری رویترز بامداد چهارشنبه گزارش داد «دونالد توسک» رئیس شورای اروپایی اتحادیه اروپا درباره انتخابات اخیر پارلمان اروپا گفت: تردید ندارم یکی از دلایلی که مردم این قاره به اکثریت طرفداران اتحادیه اروپا رأی دادند، برگزیت است.
توسک تاکید کرد: اروپایی‌ها وقتی دیدند برگزیت در عمل به چه معناست، نتیجه خود را گرفتند. برگزیت واکسنی مقابل تبلیغات و اخبار کذب علیه اتحادیه اروپا بود.
انگلیس پس از رأی موافق مردم این کشور در همه پرسی سال ۲۰۱۶ برای خروج از اتحادیه اروپا، روند بسیار پیچیده و پرفراز و نشیبی را گذراند که با تنش‌های سیاسی داخلی و ضربه‌های اقتصادی همراه بود.
«ترزا می» نخست وزیر انگلیس که با سران اتحادیه اروپا به توافقی برای دوران پس از خروج از این اتحادیه رسیده بود، پس از چندبار رأی گیری برای این توافق در پارلمان کشورش نتوانست آن را به تصویب قانونگذاران برساند.
بحران سیاسی در کابینه «می» پس از ناتوانی وی از کسب رأی موافق قانونگذاران، در نهایت منجر به اعلام استعفای او و احتمال برگزاری انتخابات عمومی شد.
مردم اروپا یکشنبه این هفته در جریان انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا، ضربه‌ای به سیاستمداران سنتی چپ و راست میانه وارد آوردند و برای اولین‌بار در تاریخ این قاره، اکثریت را از دست آن‌ها ربودند و به نفع فهرستی از نامزدهای غیرمتحد اما طرفدار اتحادیه رأی خود را به صندوق‌ها ریختند.
راست‌های افراطی و مخالفان اتحادیه اروپا که چشم طمع به این انتخابات داشتند، با وجود رشد اندک آرایشان نسبت به انتخابات پیشین، نتوانستند پیروز از میدان خارج شوند.