سه شنبه 28 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : شنبه 17 فروردين 1398
کد 27165

قیمت نفت به بالای ۷۰ دلار رسید

افزایش قیمت نفت

قیمت نفت با کاهش نگرانی در مورد کم شدن تقاضا و احتمال اختلال در عرضه نفت لیبی و افت تولید نفت ونزوئلا، به ۷۰.۳۴ دلار در هر بشکه افزایش یافت.
به گزارش باز نیوز به نقل از رویترز، درحالی‌که  انتشار آمارهای قوی استخدام در آمریکا که موجب کاهش نگرانی برای کم شدن تقاضای نفت شد، قیمت این کالای اساسی در مبادلات روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی، به علت انتظار برای تشدید درگیری در لیبی که می‌تواند عرضه نفت را محدود کند، 1.5 درصد رشد کرد.
درعین حال، خوش‌بینی نسبت به توافق رسیدن واشنگتن و پکن بر سر توافق تجاری نیز بر قیمت‌ها افزود.
هر بشکه نفت برنت با 94 سنت افزایش به 70.34 دلار رسید. در این روز قیمت نفت برنت به 70.46 دلار نیز رسید که بالاترین رقم از 12 نوامبر به شمار می‌رود.
هر بشکه نفت خام آمریکا با 98 سنت افزایش 63.08 دلار فروخته شد. این نوع نفت دیروز تا 63.24 دلار بالا رفت که بیشترین قیمت از 6 نوامبر به شمار می‌رفت.
نفت برنت دومین هفته متوالی افزایشی را ثبت کرد درحالی‌که نفت خام آمریکا پنجمین هفته متوالی افزایشی را رقم زد.
گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد رشد استخدام از کمترین میزان در 17 ماه گذشته در ماه مارس سرعت گرفته است.
جاش گراوس، استراتژیست ارشد کالاهای اساسی در شیکاگو گفت: «این آمار به اندازه کافی می‌تواند قیمت نفت را حداقل به مدت دو هفته دیگر بالای 60 دلار نگه دارد.»
اقدامات نظامی در لیبی که می تواند عرضه نفت را در این کشور عضو اوپک مختل کند، نیز بر قیمت‌ها افزوده است.
همچنین از دیگر عوامل افزایش قیمت نفت، کاهش احتمالی تولید نفت ونزوئلا به علت تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا و قطعی برق بوده است.