يکشنبه 5 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : چهارشنبه 22 اسفند 1397
کد 26930

با تلاش یک استارتاپ؛

دو محصول تحریمی صنعت نفت و آب بومی شد

با تلاش یک استارتاپ؛ دو محصول تحریمی صنعت نفت و آب بومی شد تجهیزات صنعت نفت عکس تزئینی است متخصصان کشور در یک استارتاپ دو محصول تحریمی پرکاربرد در صنایع نفت و آب را بومی کردند.

به گزارش ایسنا، "رسوب زا" نخستین محصول ایناستارتاپ است که به همت متخصصان بومی شد، محصولی که پیش از این در لیست تحریم‌ها قرار داشته است.

"آسفالتین" نام رسوب است که در لوله‌های نفتی تشکیل می‌شود. وجود این رسوب در لوله‌ها باعث انسداد لوله می‌شود در نتیجه باعث بروز مشکلاتی همچون افزایش هزینه‌های استخراج و کاهش میزان برداشت از مخازن می‌شود، پس با دستگاهی که امواج الکترومغناطیسی تولید می‌کند از ایجاد این رسوب جلوگیری می‌شود که تولید این دستگاه در انحصار شرکتی امریکایی بود. یک استارتاپ ایرانی این انحصار را شکسته و با مهندسی معکوس نمونه آزمایشگاهی آن را ساخته است.

محصول بعدی که توسط این استارتاپ تولید شده است لیزر سطح سنج نام دارد که اندازه گیری سطح سیالات را انجام می‌دهد.

در مخازن نفتی برای اندازه گیری سطح از تجهیزات مکانیکی استفاده می‌شود که محققان در این استارتاپ این محصول تحریمی را با مهندسی معکوس در داخل کشور تولید کردند.

قطر مخازن نفتی زیاد است پس اندازه گیری سطح اهمیت بالایی دارد زیرا هر یک میلی متر جابه جایی ضرر مالی دارد و آسیب نیروی انسانی را کمتر می‌کند و دقت اندازه گیری را بالا می‌برد. همچنین کاربرد صنعت لیزر را در صنایع نفتی توسعه می‌دهد.

هر دو محصول تولیدی توسط این استارتاپ علاوه بر صنعت نفت در حوزه آب نیز کاربرد دارد.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این استارتاپ در شتابدهنده آبان مستقر است و برای فعالیت‌های خود از حمایت معانت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار است.