يکشنبه 5 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : چهارشنبه 22 اسفند 1397
کد 26918

رئیس بنیاد مستضعفان:

اجرای طرح های محرومیت زدایی به 14 منطقه افزایش می یابد

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اعلام کرد: با توسعه طرح های محرومیت زدایی در استان های مختلف، تعداد این فعالیت ها به 14 منطقه محروم افزایش می یابد
به گزارش بازنیوزاز ایرنا به نقل از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، « محمد سعیدی کیا» در جریان سفر به منطقه محروم قطعه گنج در جنوب کرمان اظهار داشت: سال گذشته کار محرومیت زدایی در «لنده» و «چالدران» را آغاز کردیم و امسال با همین مدل کاری قلعه‌گنج، فعالیت در مناطقی چون «ملک‌شاهی»، «گرمه» و «سروآباد» را کلید زدیم؛ سال آینده نیز کار در مناطقی مثل «شادگان» در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه این تعداد فعالیت به 14 منطقه محروم در کشور خواهد رسید، از همکاری و تعامل دستگاه‌هایی چون سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای محرومیت زدایی قدردانی کرد.
رئیس بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی گفت: در مناطق محروم پروژه‌ها را با هدف اینکه بستری برای کار و تلاش مردم فراهم کنیم، در دستور کار قرار داده‌ایم زیرا باید بستری فراهم شود تا مردم در نقاط محروم فعال شوند و کار کنند.
وی افزود: ما در مناطق محروم با تفکری وارد می‌شویم که اقدام ها مردم‌محور باشد نه پروژه‌محور، چون ظرفیت مردمی در این مناطق بسیار گسترده و ایده‌آل است و مهمتر اینکه وقتی کار در این مناطق رونق داشته باشد دیگر مردم به حاشیه‌های شهر پناه نمی‌برند و در روستاها و مناطق زندگی خود روزگار می‌گذرانند.
وی با بیان اینکه بیش از 250 وام 200 میلیون ریالی یارانه‌دار به مردم قلعه‌گنج اعطا شده است، افزود: با هر 20 میلیون تومان یک حرفه و چند شغل راه افتاده و مردم با همت خودشان به کارهایی چون نانوایی یا عطاری روی آورده‌اند که این اتفاقات را باید در مناطق محروم به فال نیک گرفت.
رئیس بنیاد مستضعفین با اشاره به اینکه ظرف چند دهه اخیر و در انقلاب اسلامی در روستاها کارهای خوبی صورت گرفته و تاسیسات زیربنایی زیادی ساخته شده است، خاطرنشان کرد: برخی نقاط کشور هنوز آباد نشده؛ از نظر ما آباد جایی است که نیازهای مردم از جمله اشتغال، بهداشت، فرهنگ و آموزش برآورده باشد و اگر این اتفاقات رخ دهد مردم از جایی که باشند نخواهند رفت.
سعیدی‌کیا با بیان اینکه آبادانی مقدمه پیشرفت است و اگر هم جایی آباد باشد کار دست خود مردم بوده، تصریح کرد: به اعتقاد من با پول نفت نمی‌توان مملکت را آباد کرد، می‌توان کارخانه ساخت اما در نقاط محروم آنطور که باید آبادی رخ نمی‌دهد و با تکیه بر تلاش و ظرفیت مردمی است که می‌توان بستری فراهم کرد تا آبادی حاصل شود. همان کاری که با رهنمودهای مقام معظم رهبری در حال انجام آن هستیم.
وی با بیان اینکه فعالیت چهار ساله بنیاد در قلعه‌گنج که کاملا محروم با مردمانی مستضعف و ناهنجاری‌های مختلف بوده موجب شده تا امید خوبی میان مردم ایجاد شود، ادامه داد: اینجا مردم به شکل‌های مختلف و با بسترهایی که بنیاد علوی و مستضعفین ایحاد کرده‌اند، با انواع ابتکارات در ایجاد اشتغال از جمله کارخانه‌های رب گوجه‌فرنگی، خرما و مجتمع دامداری به تلاش و فعالیت مشغول شده‌اند.
سعیدی‌کیا با بیان اینکه برآورد ما حضور تا سه سال آینده در این منطقه و انجام کارهایی مثل تاسیس پارک و استخر خواهد بود، اضافه کرد: در بنیاد 50 شاخص مختلف برای شناسایی یک منطقه محروم تعریف کرده‌ایم و بر همین اساس سال آینده با مدل قلعه‌گنج، کار در دیگر مناطق محروم کشور‌ را استارت خواهیم زد.
ر‌ئیس بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی در سفر یک‌روزه خود به قلعه‌گنج ابتدا در روستای چاه زنگی حاضر و از مجتمع دامداری بز مورسیا بازدید کرد.
این مجتمع که در سه سوله هر یک به مساحت 108 مترمربع بنا شده است، سال گذشته به همت بنیاد مستضعفین مورد بهره برداری قرار گرفت و اکنون علاه بر اشتغالزایی، سهمی مهم در تولید فرآورده های لبنی محلی دارد.
سعیدی‌کیا سپس پروژه آبخیزداری سنگی‌ملاتی شماره 12 حوزه آبخیزداری شهرستان قلعه‌گنج را افتتاح کرد؛ این طرح با هدف تغذیه سفره‌های زیرزمینی، کنترل سیلاب، ایجاد اشتغال و کاهش اثرات خشکسالی اجرا شده است.
حجم عملیات این طرح هزار و 290 مترمکعب و حجم آبگیری پروژه 40 هزار مترمربع است که با اعتبار سه میلیارد و 750 میلیون ریالی و به همت بنیاد علوی امروز رسما مورد بهره‌برداری قرار گرفت.