يکشنبه 5 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : سه شنبه 21 اسفند 1397
کد 26895

به نقل از ایدرو؛

ایران و روسیه در نوسازی ناوگان تجاری همکاری می کنند

در دیدار هیات صنعتی روسیه و قائم مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) زمینه های همکاری خودروسازان سنگین این کشور برای نوسازی ناوگان فرسوده تجاری ایران بررسی شد.
به گزارش بازنیوز از ایرنا به نقل از ایدرو، «بهزاد اعتمادی» قائم مقام ایدرو در این دیدار اظهار داشت: طرح ملی نوسازی ناوگان فرسوده تجاری کشور شامل 202 هزار و 500 دستگاه انواع کشنده، کامیون، کامیونت و اتوبوس های گاز سوز و بنزین سوز با دستور رئیس جمهوری و محوریت این سازمان آغاز شده است.
وی گفت: ایدرو آمادگی دارد تا به منظور بهینه سازی استانداردهای کیفی و زیست محیطی از توانمندی شرکت های روسی برای تامین خودروهای سنگین به صورت قطعات منفصله (سی. کی. دی – CKD) بهره ببرد.
اعتمادی همچنین با اشاره به تحریم های یک جانبه و خلاف قواعد بین المللی آمریکا تاکید کرد: بخش های قابل توجهی از فرایندهای تولید خودروهای سنگین و تجاری با استفاده از توان تولید مجموعه های مختلف خودروسازان داخلی با سفارش گذاری ایدرو در پروژه ملی نوسازی ناوگان تجاری در حال انجام است .
برپایه این گزارش، نمایندگان خودروسازان سنگین روسیه در این دیدار با تشریح توانمندی های فنی و استاندارد های زیست محیطی (یورو5) انواع کشنده و اتوبوس های گاز سوز و برقی روسی، آمادگی خود را برای بررسی راه اندازی خطوط اعتباری و چگونگی تعاملات مالی و صنعتی بین 2 کشور اعلام کردند.
همچنین مقرر شد هیات های کارشناسی 2 طرف، عملیاتی کردن و انعقاد قراردادهای همکاری در حوزه های مختلف همزمان با پانزدهمین کمیسیون مشترک 2 کشور که خرداد ماه سال آینده در اصفهان برگزار می شود را بررسی کنند.
به گزارش ایرنا، اسفندماه پارسال مگاپروژه نوسازی ناوگان فرسوده سنگین کشور با واگذاری 200 دستگاه خودرو تجاری به متقاضیان در شرکت سایپادیزل آغاز شد.
برنامه دولت برای نوسازی ناوگان فرسوده سنگین، پرداخت تسهیلات بانکی به دارندگان خودروهای فرسوده است. 
202هزار و 500 دستگاه خودرو در سه سال اجرای طرح، جایگزین می شود و منابع اختصاص یافته از سوی دولت، معادل قطعات منفصل خودرو (بیش از هفت میلیارد دلار) برآورد شده است.
به دنبال آغاز دور جیدد تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، شهریورماه امسال مسئولان سایپادیزل از انجام مراحل قانونی برای ورود کامیون چینی «کی.ایکس» به جای کامیون های ولوو سوئدی در این طرح خبر داده بودند.