شنبه 4 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : دوشنبه 20 اسفند 1397
کد 26870

نماینده مجلس:

حل مشکل آب از طریق دولت به تنهایی امکان پذیر نیست

رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه پایدار بدون حل مشکل آب میسر نیست و حل این مشکل نیز از طریق دولت به تنهایی امکان ندارد.
احمد علی کیخا در اولین نشست مجمع عمومی خیرین آب و جهادگران افتخاری حفظ، احیا و نجات منابع آب در نیشابور افزود: ورود مردم و خیرین این شهرستان به حوزه آب برای حل این معضل بسیار مهم و ارزشمند است.
وی اظهار داشت: همه دستگاههای اجرایی باید در کنار این مجمع همکاری همه جانبه داشته و پیشنهاد می کنم رئیس کمیسیون کشاورزی به عنوان عضو افتخاری در این مجمع حضور داشته باشد.
کیخا گفت: برای تکمیل و اجرای 337 طرح موجود در بخش وزارت نیرو 150 هزار میلیارد تومان مورد نیاز است در حالی که کل اعتبارات سالیانه در این بخش بیش از چهار هزار میلیارد تومان نیست.
وی با بیان اینکه در توسعه کشاورزی مسیر را اشتباه رفته ایم افزود: مدیران و مردم باید تصمیمات سختی در این زمینه بگیرند اما برخوردهای پوپولیستی مانع از اجرای برنامه های درست می شود. 

** دولتی کردن آب زیبنده تمدن ایران نبود
مشاور وزیر و مجری سیستم‌ های آبیاری نوین وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: هشت درصد آب کشاورزی در تمام شرایط از قنات ها تامین می شود و 14 درصد تولید محصولات کشاورزی به قنات بستگی دارد.
عباس زارع افزود: در سال 1347 با تصویب قانون ملی کردن آب که دولتی کردن آن را به همراه داشت کاری کردیم که زیبنده تمدن ایران نبود.
وی اظهار داشت: سال 84 انجمن آب در خراسان رضوی در حال شکل گرفتن بود اما به دلیل اینکه مقامات دولتی وقت می خواستند این انجمن زیر سایه آنان باشد، شکل نگرفت و در قزوین نیز همین اتفاق افتاد.
زارع گفت: پیشنهاد من به مردم نیشابور این است که فارغ از دولت این کار را انجام دهند.
نماینده مردم شهرستان های نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی هم گفت: تشکیل مجمع خیرین آب برای اولین بار در کشور الگوی مناسبی برای همه شهرستان هاست.
حمید گرمابی افزود: در حال حاضر که دولت با مشکلات متعدد روبروست و در جنگ اقتصادی با دشمن به سر می بریم با تشکیل این مجمع شاهد رونق دوباره روستاها و مهاجرت معکوس خواهیم بود.
وی اظهار داشت: امروز مهمترین مشکل کشور معضل آب است که در گذشته در این حوزه غفلت شده و حل آن نیازمند همت همگانی است.
گرمایی ادامه داد: ستون اصلی این حرکت مردم و کشاورزان بوده و خیرین که امروز پا به میدان گذاشته اند پیشقراولان این حرکت شده اند.

** حلقه گمشده حفظ منابع آب، خیرین هستند
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز گفت: حلقه گمشده در حفظ منابع آب خیرین هستند و امروز با تشکیل این مجمع شاهد حضور موثر خیرین هستیم.
محمد علایی افزود: قناتها از شاخصه های تمدن کاریزی هستند که شهرستان نیشابور در این زمینه سرآمد است.
وی اظهار داشت: در دشت نیشابور سالانه 132 میلیون متر مکعب آب بیش از اندازه برداشت شده و موجب نشست 10 تا 25 سانتیمتری سطح زمین شده است.

** تغییر اقلیم و خشکسالی به معنای کاهش بارش نیست
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی هم گفت: تغییر اقلیم و خشکسالی به این معنا نیست که میزان بارش کم شده بلکه نوع بارش ها تغییر کرده است.
محمود روشندل افزود: در گذشته میزان بارش برف بیشتر بود که مانند آبخیزداری عمل می کرد ولی امروز شاهد بارش های سیل آسا هستیم و اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری موجب ذخیره و مدیریت این سیلابها می شود.
وی اظهار داشت: آبخیزداری بیشتر جنبه پیشگیری دارد و باعث کاهش 50 تا 60 درصدی سیل و افزایش بازدهی قنوات است و تا 40 درصد موجب کاهش فرسایش خاک می گردد.
روشندل گفت: شهرستان نیشابور دارای 360 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی با قابلیت اجرای طرح های آبخیزداری است که از این میزان در 67 هزار هکتار و در قالب 9 حوزه عملیات آبخیزداری انجام شده است.

** اعتبارات لازم برای لایروبی قنوات وجود ندارد
مدیر جهاد کشاورزی نیشابور هم گفت: در این شهرستان 30 درصد زیرساختها برای آبیاری نوین فراهم شده و در این چارچوب آبخیزداری، آبخوان داری و لایروبی قنوات در دستور کار قرار دارد.
محمد علی فرهمند راد افزود: بخش مهمی از آب مورد نیاز برای تولیدات کشاورزی نیشابور از طریق 504 رشته قنات تامین می شود که هر 2 سال نیازمند لایروبی است و اعتبارات لازم برای لایروبی قنوات نداریم.
وی اظهار داشت: در شهرستان نیشابور چهار هزار کیلومتر مسیر انتقال آب وجود دارد که 40 درصد آن لوله گذاری شده و بخش مهمی از هدر رفت آب را تشکیل می دهد که با لوله گذاری 2 هزار و 350 کیلومتر از این مسر، معادل 186 حلقه چاه با آبدهی 25 لیتر در ثانیه و سه هزار و 850 ساعت کار صرفه جویی می شود.
فرهمند راد گفت: امروز خیرین بیش از سرمایه گذاری در حوزه مدرسه سازی باید به بخش آب توجه کنند و این آمادگی در شهرستان نیشابور بوجود آمده است.
مرکز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است. 
منبع:ایرنا