جمعه 3 اسفند 1397
En
logo
تاریخ : يکشنبه 21 بهمن 1397
کد 26061

ادعای معاون وزیر صنعت مالزی

نیاز ایران ، ترکیه و پاکستان ضامن بقای صنعت پالم مالزی

معاون وزیر صنعت مالزی ادعا کرد که نیاز ایران، ترکیه و پاکستان به روغن پالم ، آنها را به حامی مالزی در برابر تحریم های اتحادیه اروپا علیه صادرات روغن پالم تبدیل کرده است.
براساس گزارشبازنیوز از خبرگزاری برنامای مالزی « شمس الاسکندر محمد آکین»، معاون وزیر صنعت این کشور گفت: 'به تازگی در ماموریت اقتصادی و سرمایه گذاری که به تهران، آنکارا و کراچی داشته ام مشخص شد که کوالالامپور می تواند برای دور زدن تحریم های اتحادیه اروپا برای صادارت روغن پالم، کاملا روی این سه کشور حساب کند'.
وی بعد از برگزاری جشنواره 'روغن پالم' امروز در گفت وگو با این خبرگزاری گفت که کاربرد این روغن در کالاهای ساخت ایران، ترکیه و پاکستان به قدری فراوان است که بی تردید می تواند پاسخگوی هر مقدار تولید این محصول در مالزی باشد و لذا سرمایه گذاری بیشتر برای توسعه این صنعت ملی مالزی امری بسیار ضروری است.
این مقام مالزیایی نیاز پاکستان، ترکیه و ایران به روغن پالم مالزی را به ترتیب یک میلیون، 700 هزار و 600 هزار تن در سال اعلام کرد و گفت: 'با چشم اندازی که برای صادارت روغن پالم و محصولات پائین دستی آن به این سه کشور داریم بی تردید هم می توانیم خود را از نگرانی های ناشی از تحریم های اتحادیه اروپا برهانیم و هم بر حجم تولید این روغن و محصولات جنبی آن بیافزائیم'.
شمس الاسکندر همچنین افزایش صادرات روغن پالم مالزی به این سه کشور و دیگر کشورهای جهان از جمله چین و هند را تحت تاثیر افزایش تقاضای جهانی برای روغن های نباتی عنوان کرد و افزود: افزایش 12 درصدی تعرفه های وارداتی به برخی از کشورها از جمله هند نیز موجب شده است که مصرف روغن پالم در برخی از کشورها بیشتر از کشورهای دیگر باشد.
وی پیش بینی کرد تولید روغن پالم کشورش در سال 2019 میلادی با 4 تا 5 درصد افزایش رو به رو خواهد بود.
به گزارش ایرنا، وی در سفری که پنجم بهمن به ایران داشته است گفته بود که کوالالامپور به ظرفیت تجاری تهران اعتقاد دارد و آمادۀ انجام مذاکرات هدفمند در راستای رسیدن به توافق به منظور برقراری تعرفه ترجیحی مبتنی بر تهاتر و توازن ارزی است. 
شمس الاسکندر با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، با تاکید بر تقویت و اصلاح تجارت دو طرف، افزود: 'با تحریم یا بدون تحریم، ما با ایران همکاری می‌کنیم و برای این هدف باید راهکاری برای تجارت بدون روابط بانکی پیدا کنیم که می‌توان روی تجارت متقابل، خط اعتباری یا ترکیبی از این دو به تفاهم رسید'.