سه شنبه 26 شهريور 1398
En
logo
تاریخ : چهارشنبه 26 دي 1397
کد 25159

آغاز بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر از یکشنبه ۳۰ دی ماه

داستان بازماندگان

روز گذشته خبر رسید که پیش فروش بلیت‌ فیلم های جشنواره فجر از ساعت ۱۰ صبح یکشنبه آینده ۳۰ دی‌ماه آغاز می شود و تا ساعت ۲۲ فردای آن روز یعنی دوشنبه اول بهمن ماه هم ادامه خواهد داشت.
در این روز دوست‌داران سینما می‌توانند از زمان آغاز بلیت‌فروشی به بخش ویژه فروش بلیت در سایت سینماتیکت بروند و بلیت تهیه کنند تا در سینماهای میزبان فجر ۳۷ به تماشای رقابت سینماگران بنشینند.


امسال سینماهای آزادی (شهر فرنگ، شهر قصه، شهر هنر و شهرهفتم)، آستارا، استقلال، ایران‌مال، تماشا، جوان، راگا، زندگی، شکوفه، فرهنگ، کورش، کیان، ماندانا و مگامال که در چارگوشه تهران پراکنده شده‌اند، فیلم‌های جشنواره را روی پرده می‌برند.تعداد فیلم‌های امسال که در بخش‌های مختلف سودای سیمرغ، نگاه نو، پویانمایی و مستند اکران و داوری می‌شوند،‌ ۳۲ فیلم است. فهرست این فیلم‌ها هم از چند وقت پیش منتشر شده و بنابراین همه‌چیز برای دوست‌داران تماشای فیلم در جشنواره آماده است تا یکشنبه هفته بعد، سری ۳۲ تایی بلیت‌ها را در سالن‌های سینمایی مختلف تهیه کنند. اما امسال چند فیلم را در جشنواره فجر تماشا نخواهید کرد. این فیلم‌ها بدون طی مرحله جشنواره یکراست به اکران عمومی و بازار می‌روند.

اما به‌رغم صحبت‌هایی که درباره اولویت فیلم‌های جشنواره فجر برای اکران نوروزی شده است، بعید نیست غایبان این جشنواره، کمتر از دو ماه دیگر روی پرده سینماها بروند و بازار نوروزی اکران را قبضه کنند.  با این حال شورای اکران هنوز تصمیمی در این‌باره نگرفته و همه‌چیز را به بعد از جشنواره فیلم فجر موکول کرده است. در کنار فیلم‌هایی که احتمالا در جشنواره امسال می‌بینید، این فیلم‌ها هم متقاضی اکران نوروزی هستند. کمال تبریزی، علیرضا داودنژاد، سعید سهیلی، مسعود ده‌نمکی و منوچهر هادی طبق آنچه گفته شده از حضور در جشنواره انصراف داده‌اند یا از بازماندگان این رویداد سینمایی هستند. برخی می‌گویند احتمال عضویت کارگردانان انصرافی در تیم داوران جشنواره هم وجود دارد.
ژن خوک

فیلم سعید سهیلی از جمله آثاری بود که امسال از طرف هیات انتخاب برای شرکت در جشنواره انتخاب نشد و ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، در نشست اعلام اسامی فیلم‌های پذیرفته شده، صراحتا و رسما اعلام کرد این فیلم از طرف هیات انتخاب رد شده است. هادی حجازی‌فر، نازنین بیاتی و سینا مهراد از بازیگران این فیلم بودند که کارگردانش اعلام کرده بود موضوعش درباره آقازاده‌ها و رانت‌خواری است.
مصائب شیرین ۲

به‌رغم همه تلاش‌هایی که علیرضا داودنژاد برای رساندن فیلمش به جشنواره فیلم فجر داشت و فرم جشنواره را هم پر کرد اما در نهایت در موعد مقرر نسخه‌ای از فیلمش را به دست هیات انتخاب نرساند و به همین دلیل هم فیلمش از گردونه رقابت حذف شد. داودنژاد ۲۰ سال پیش قسمت اول این فیلم را ساخته بود و حالا ادامه آن را کارگردانی کرده است. او این فیلم را در منچستر کلید زد و رضا داودنژاد، مونا داودنژاد و ترلان پروانه بازیگران آن هستند.
ما همه با هم هستیم

با وجود این‌که از مدت‌ها قبل اعلام شده بود فیلم کمال تبریزی متقاضی حضور در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است، اما مدتی پیش، مدیر روابط‌عمومی «ما همه با هم هستیم» اعلام کرد که به منظور به پایان رساندن مرحله جلوه‌های ویژه بصری و احترام به قانون زمانبندی ارسال نسخه بازبینی به دبیرخانه، فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» در سی و هفتمین دوره جشنواره فجر حضور نخواهد داشت. بر همین اساس، هیچ نسخه‌ای از این فیلم سینمایی به منظور حضور در جشنواره فجر در اختیار هیات انتخاب جشنواره قرار نگرفت. محمدرضا گلزار، مهران مدیری، ویشکا آسایش، سروش صحت و... از بازیگران این فیلم هستند که سازندگانش ترجیح دادند آن را بدون حضور در جشنواره اکران کنند.
زندانی‌ها

اما فیلم مسعود ده‌نمکی هم در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به رقابت با سایر آثار می‌پردازد، اما «زندانی‌ها» هم از حضور در جشنواره انصراف داد. البته این انصراف حاشیه‌های زیادی به‌وجود آورد و در نهایت ده‌نمکی علت انصرافش از جشنواره فیلم فجر را قالب و مضمون فیلمش دانست. این کارگردان در اینستاگرامش نوشت: «انصراف فیلم سینمایی «زندانی‌ها» باعث تعبیر غلط چند رسانه شد و طی چند گزارش علت انصراف این فیلم را اختلاف با جشنواره فیلم فجر اعلام کردند.» پس از این نقل قول هم روابط عمومی فیلم سینمایی «زندانی‌ها» به‌صورت رسمی اعلام کرد که علت اصلی انصراف فیلم «زندانی‌ها» تنها فضا و مضمون این فیلم بوده و قرار است «زندانی‌ها» به زودی اکران شود. برگزارکنندگان سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر چندین مرتبه از مسعود ده‌نمکی و سازندگان فیلم درخواست کردند که در این جشنواره حضور داشته باشد اما تهیه‌کننده و صاحبان فیلم مصلحت را اکران در اولین فرصت می‌دانند و برای جشنواره فیلم فجر آرزوی برگزاری یک جشنواره پربار در چهلمین سال انقلاب را دارند.
رحمان ۱۴۰۰

منوچهر هادی هم که قرار بود امسال با «رحمان ۱۴۰۰» در جشنواره فجر حضور داشته باشد، از حضور در این رقابت انصراف داد. می‌توان حدس زد او هم به دلیل فضایی که فیلمش داشته است، ترجیح داده اثرش را به‌طور مستقیم راهی اکران کند و اتفاقا سیروس الوند هم همین نظر را درباره انصراف هادی از فجر داشت. به گزارش میزان این کارگردان پیشکسوت در همین‌باره گفته بود: «از نظر من تمام این اخبار در مورد انصراف کارگردانان شایعه و شانتاژ خبری است. به‌عنوان مثال، کمال تبریزی فیلمی کاملا کمدی بازاری ساخته و خودش هم می‌داند جایش در جشنواره فیلم فجر نیست. مورد فیلم منوچهر هادی هم مثل فیلم کمال تبریزی  است. اینها فیلم‌های گیشه و بازاری ساخته‌اند و خودشان هم می‌دانند جایی در فجر ندارند. اینکه می‌گویند بسیاری از کارگردانان از فجر انصراف داده‌اند، شیطنت خبری است وگر نه من به دفتر جشنواره رفته‌ام و به چشم دیده‌ام که همه کارگردانان می‌خواهند در فجر امسال حضور داشته باشند.» الوند همچنین گفته بود: «برخی عادت دارند فیلم بازاری بسازند و به فجر هم نمی‌روند تا کسی یقه‌شان را نگیرد. اینها تنها و تنها به اکران و فروش اثرشان فکر می‌کنند. این بازی‌ها برای ما کاملا روشن است. »
روسی و پیلوت

همچنین دو فیلم «روسی» ساخته امیرحسین ثقفی که از مدت‌ها پیش برای نمایش آماده شده بود و «پیلوت» ابراهیم ابراهیمیان از جشنواره بازماندند. طبق شنیده‌ها این دو فیلم هم نتوانستند نظر موافق هیات انتخاب را به خود جلب کنند و به همین دلیل نام‌شان در فهرست فیلم‌های بخش مسابقه قرار نگرفت.  در «روسی»، طناز طباطبایی، امیر آقایی و میلاد کی‌مرام ایفای نقش می‌کنند و جواد عزتی حمیدرضا آذرنگ و سعید آقاخانی هم بازیگران «پیلوت» هستند.

دنیای اقتصاد