يکشنبه 5 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : سه شنبه 11 دي 1397
کد 24670

رييس شورای عالی بانوان اتاق بازرگاني اصفهان ؛

اخوان نسب:تکنولوژی نانو قدرت رقابت واحدهای صنعتی را در بازارهای بین المللی تقویت مي كند

نشست تخصصی معرفی پتانسیل ها و کاربردهای فناوری نانو در صنعت با حضور کارشناسان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
به گزارش باز نيوز ، زهرا اخوان نسب رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت:تکنولوژی نانو موضوع جدیدی در صنعت است که می تواند قدرت رقابت واحدهای صنعتی ایران را در بازارهای بین المللی تقویت کند.
وی کاهش قیمت تمام شده کالاهای صنعتی را یکی از مزایای استفاده از نانو برشمرد و گفت:افزایش مقاومت و جلوگیری از تخریب محیط زیست از دیگر محاسن کالاهای تولیدی نانو است .
وی حفاظت از محیط زیست را یکی ازویژگی  محصولات نانو برشمرد و گفت:کاهش مصرف انرژی از ویژگی مهم محصولات نانویی است.
بابک عابدینی نماینده کارگروه ترویج و توسعه و فرهنگ سازی ستاد نانو ریاست جمهوری در این نشست گفت:ستاد نانو زیرمجموعه  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالهای ٨٤ الی ٩٤ متمرکز بر  آگاهی بخشی ،توسعه منابع انسانی ،ایجاد و توسعه زیرساخت ها و توسعه علمی و فناوری و طی ١٠ سال آینده بر همکاری های بین المللی ،توسعه و تولید محصولات نانو ،تجاری سازی و بازاریابی بین المللی صادرات محصولات نانو و فناوری تمرکز خواهد داشت.
وی از فعالیت ١٩٨ شرکت صنعتی در تولید محصولات نانو در کشور خبر داد  و گفت:بخش  تجهیزات ،ساخت ،تولید و آنالیز  با ٢٤ درصد ،عمران و ساختمان با ١٥ درصد ،نساجی و پوشاک با ١١ درصد و نانومواد با ٨ درصد عمده ترین بخش های تولید کننده محصولات نانو هستند.
وی اضافه کرد:٥٠٢ محصول نانو که عمده ترین آن در بخش تجهیزات ات ،در کشور تولید شده است .
وی با اشاره به اینکه حجم بازار نانو در کشور ١٣٧٣ میلیارد تومان در سال ٩٦ بوده است، افزود:در سال گذشته ٦٢ میلیون دلار محصولات نانو صادر شده است .
وی چین،اندونزی و ترکیه را بازار هدف صادراتی محصولات نانو ساخت ایران برشمرد و گفت:مکزیک ،عراق ،هند و   برزیل بازارهای آتی محصولات نانو شناخته شده است .
عابدینی تصریح کرد:برنامه چالش‌های فناوری برای تقاضاهای صنعتی که فناور موجود ندارند و بررسی‌ها نشان می‌دهند که در یک برنامه یک ساله می‌توان به این فناوری‌ها دست یافت.
وی از آمادگی بررسی نیاز های نانو در واحدهای صنعتی استان اصفهان خبر داد و گفت:ستاد ویژه نانو ریاست جمهوری با بررسی درخواست صنعتگران می توانند در تولید محصولات نانو همکاری کند.
وی از برگزاری نمایشگاه سالانه تخصصی نانو در تهران خبر داد  گفت:این نمایشگاه فرصت بدیلی برای آشنایی صنعتگران با محصولات و تکنولوژی  نانو در بخش های مختلف است.