سه شنبه 28 خرداد 1398
En
logo
تاریخ : يکشنبه 18 مهر 1395
کد 1626

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران:

رشد اقتصادی وابسته به توسعه صادرات است

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران با تأکید بر اینکه مهمترین مشکل کشور در موضوع تجارت خارجی، سیاست خارجی است، گفت: برای رسیدن به رشد اقتصادی بالا باید متکی بر صادرات و داد و ستد بود.

به گزارش بازنيوز به نقل از فارس رضی میری با بیان اینکه بزرگترین مانع تجارت خارجی ایران در درجه اول موضوع سیاست خارجی است، گفت: اگر ما با کشورهای دیگر بدون استثناء وارد عرصه تجارت و داد و ستد نشویم و مسیر تجارت را به سمت حضور در سازمان تجارت جهانی WTO طی نکنیم در این حوزه با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران با بیان اینکه بعد از امضاء توافقنامه برجام، آمریکا هنوز تعهدات خود را انجام نداده و کارشکنی می‌کند، افزود: این کشور حتی در اجرای تعهدات کشورهای دیگر با ایران هم کارشکنی می‌کند و با اعمال نفوذ مانع فعالیت سایر کشور‌ها با ایران  می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ما باید به دنبال راهی برای حل این مشکلات باشیم تصریح کرد: منافع ملی ما ایجاب می‌کند که دچار مشکلات اقتصادی نباشیم و به رشد اقتصادی بالا و قابل قبول برسیم که برای رشد اقتصادی بالا که دولت برای سال‌های آینده به آن فکر می‌کند، باید متکی به صادرات و دادوستد بود.

میری با بیان اینکه  باید صادرات را از صادرات متکی به نفت جدا کرد و صادرات غیرنفتی را تقویت کرد، بیان داشت: با ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی می‌توان با زبان دیگری با دنیا صحبت کرد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در پاسخ به این سؤال که دولت در حوزه مقررات چه تسهیلاتی را برای صادرکنندگان فراهم کرده است، گفت: تصویب قانون معافیت مالیات بر تسعیر ارز کمک خوبی بود که مجلس در راستای صادرات غیر نفتی انجام داده و برخی مقررات دولتی هم به نفع صادرات تغییر کرده است.

وی بیان داشت: ما با مدیریت جدید سازمان توسعه تجارت امیدوار هستیم تا مشکلات صادرات و تجارت خارجی کشور حل شود و اگرچه اقدامات چندان رضایت بخشی در راستای توسعه صادرات صورت نگرفته، اما حداقل دولت به صورت کلامی از کمک به صادرات غیرنفتی حمایت می‌کند.

میری با تأکید بر اینکه صادرکنندگان به مشوق‌های صادراتی امیدوار نیستند، گفت: در بسته‌ آئین‌نامه‌ای که دولت برای پرداخت مشوق‌های صادراتی ارائه کرده؛ تمام توجه به صادرات یک میلیون دلار به بالا بوده که این امر به معنای حذف بنگاه‌های کوچک است.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران تصریح کرد: از آنجا که تعداد شرکت‌های بزرگ در کشور چندان قابل توجه نیست، بنابراین در امر صادرات شرکت‌های کوچک حائز اهمیت است.

وی افزود: جمع شرکت‌های کوچک رقم قابل توجهی در صادرات بوجود می‌آورد، بنابراین حذف این شرکت‌ها از بسته‌های حمایتی دولت مثل بسته مشوق صادراتی درست نیست.