شنبه 2 شهريور 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

با برداشت بعضی ها از اسلام مردم باید بروند در صحراها زندگی کنند

بازخوانی نامه تاریخی امام(ره) درباره موسیقی و شطرنج:

با برداشت بعضی ها از اسلام مردم باید بروند در صحراها زندگی کنند

(72)

آن گونه که جنابعالی از اخبار و روایات برداشت دارید، تمدن جدید به کلی باید از بین برود و مردم کوخ نشین بوده و یا برای همیشه در صحراها زندگی نمایند.

دوشنبه 22 شهريور 1395
نت سکوت در سوگ جمعه سیاه

بازخوانی استعفای اعضای گروه شیدا در ۱۸ شهریور ۵۷

نت سکوت در سوگ جمعه سیاه

(92)

یک روز بعد از جمعه سیاه شهریور ۵۷ خون‌های ریخته شده در مرکز میدان ژاله نت‌های سکوتی شد و از روی سازهای به زمین افتاده اعضای گروه شیدا و رئیس مرکز موسیقی به روی کلمه استعفا چکید.

يکشنبه 21 شهريور 1395
 آینده عربستان نگران‌کننده است

تازه‌ترین نظر برژینسکی از موازنه‌های قدرت درجهان

آینده عربستان نگران‌کننده است

(64)

زبگنیو برژینسکی، استراتژیست مطرح آمریکایی و مشاور اسبق امنیت ملی جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری آمریکا، در تازه‌ترین تحلیل خود که در امریکن اینترست منتشر شده است، می‌گوید: موازنه قدرت‌های جدید جهان میان آمریکا، چین، روسیه و خاورمیانه توزیع خواهد شد.

پنجشنبه 18 شهريور 1395
زندگی خصوصی آیت‌الله

گفتگو با دختر آیت‌الله طالقانی

زندگی خصوصی آیت‌الله

(68)

طاهره‌خانم با لبخند و روی گشاده در را باز کرد. به رسم میهمان‌نوازی من‌را در آغوش گرفت. با سلام و احوال‌پرسی گرمی وارد سالن پذیرایی شدیم. قبل از اینکه بخواهم بنشینم، چشمم به گوشه سالن پذیرایی افتاد. محمد بسته‌نگار با بدنی نحیف روی تخت دراز کشیده و دستش را بالای سرش گذاشته است. ملحفه سفیدی روی خود کشیده بود. دوبار سلام کردم تا متوجه حضور ما شد. با صدای آرام و کم‌رمقی جواب داد، درحالی‌که سلام چشمانش گیراتر بود. هنوز ننشسته بودیم که طاهره‌خانم با سینی شربت آلبالو از ما پذیرایی کرد. از طعمش معلوم بود که خانگی است. از پیش قرارمان این بود تا این‌بار از شخصی‌های آیت‌الله حرف بزنیم تا حرفی نو زده باشیم؛ تلاشی برای نزدیک‌شدن اسطوره‌ها به مردم و نگاه‌کردن به آنها از قاب زندگی همین مردم، نه آن قاب رسمی، حرف‌های رسمی و تصاویر رسمی. قرار بود به زندگی آیت‌الله طالقانی نگاهی بیندازیم، چگونگی ضبط و ربط دو همسر و بزرگ‌شدن ١٠ فرزند. بااین‌حال چون تردید داشتم باب گفت‌وگو را چگونه باز کنم، پس رفتم به سراغ همان کلیشه که یک‌باره طاهره‌خانم؛ خودش سر حرف را باز کرد. از اینجا به‌بعد پیش از آنکه مصاحبه باشد، نقل خاطرات بود.


پنجشنبه 18 شهريور 1395
ناجی بریتانیایی فولکس‌ واگن آلمان

افسری که خودروی مردم را نجات داد

ناجی بریتانیایی فولکس‌ واگن آلمان

(67)

تاریخ ایرانی: «وولفسبورگ؟ نمی‌شناسم.» مردی که کنار خیابان ایستاده بود به نشانه منفی سر تکان می‌داد و کاملا مشخص بود در مورد محلی که آن افسر آلمانی صحبت می‌کرد، تا به حال چیزی به گوشش نخورده است. اوایل آگوست ۱۹۴۵ بود و فقط چند ماه از پایان جنگ جهانی دوم می‌گذشت. آلمان به ویرانه‌ای بدل شده و از سوی‌ دولت‌های پیروز جنگ، اداره می‌شد. بریتانیایی‌ها در شمال این کشور دست بالا را داشته و آن‌ها بودند که سرنوشت صنایع بزرگ این منطقه را تعیین می‌کردند.

سه شنبه 16 شهريور 1395
من قلبم در فشار است/باید بیرق سیاه بالای سر بازارها بزنند/عزت ما پایکوب شد/ عظمت ایران از بین رفت

بازخوانی واکنش امام خمینی به لایحه کاپیتولاسیون

من قلبم در فشار است/باید بیرق سیاه بالای سر بازارها بزنند/عزت ما پایکوب شد/ عظمت ایران از بین رفت

(62)

تحریم داخلی مجموعه های دفاعی - امنیتی کشور از وزارت دفاع و اطلاعات گرفته تا سپاه و ارتش توسط سیستم مالی و بانکی دولت یازده بواسطه پذیرفتن FATF به زعم بسیاری از تحلیل گران از معاهده کاپیتولاسیون نیز ننگین تر است بنا براین هیچ چیز رساتر از واکنش امام خمینی به تصویب کاپیتولاسیون نمی تواند عمق فاجعه را نشان دهد.

شنبه 13 شهريور 1395
تحقیقات جدیدی درباره پرونده سقوط هواپیمای حامل هامرشولد به جریان افتاده است

معمای مرگ هامرشولد؛ چه کسی دبیرکل سازمان ملل را ترور کرد؟

تحقیقات جدیدی درباره پرونده سقوط هواپیمای حامل هامرشولد به جریان افتاده است

(126)

تاریخ ایرانی: بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد به زودی دستوری صادر خواهد کرد تا تحقیق دربارهٔ ترور داگ هامرشولد، یکی از متشخص‌ترین دبیران این سازمان در تاریخ، از سر گرفته شود. اتهاماتی وجود دارد مبنی بر اینکه هامرشولد توسط سازمان شبه‌نظامی آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید ترور شده است؛ مقامات آگاه خبر می‌دهند که این گروه شبه‌نظامی که دست به ترور زده‌اند توسط سیا، سازمان اطلاعاتی بریتانیا و یک کمپانی معدن بلژیکی حمایت می‌شده‌اند.

شنبه 6 شهريور 1395
نقشی که لرتا هایراپتیان در تئاتر ایران بازی کرد

بازی زندگی لرتا؛ مردن روی صحنه با چشمان باز

نقشی که لرتا هایراپتیان در تئاتر ایران بازی کرد

(385)

دوشنبه 1 شهريور 1395
طرح بریتانیا برای حمله اتمی به تاسیسات نفتی ایران

اسنادی که پس از ۶۵ سال منتشر شد

طرح بریتانیا برای حمله اتمی به تاسیسات نفتی ایران

(92)


در فاصله سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ ایالات‌ متحده و بریتانیا قصد داشتند تا در صورت حمله شوروی تجهیزات نفتی ایران و عراق را از بین ببرند. اسناد جدید نشان می‌دهند که استفاده از سلاح هسته‌ای در ایران و عراق یکی از گزینه‌های بریتانیا بوده است.

يکشنبه 31 مرداد 1395
اصلاحاتی که مسیر جهان را تغییر داد

چه می‌شد اگر گورباچف با کودتا برکنار می‌شد؟

اصلاحاتی که مسیر جهان را تغییر داد

(99)

«جایی هست که بتوانیم خصوصی صحبت کنیم؟» غروب نوزدهم می ۱۹۸۳، خانه یوجین ویلن، وزیر کشاورزی کانادا در امهرست‌برگ انتاریو. وزیر به افتخار دیدار هیات روس از کانادا مهمانی شام بزرگی ترتیب داده اما برایش کاری فوری پیش‌آمده و فعلاً خبری از او نیست. سرپرستی هیات را میخائیل گورباچف، وزیر کشاورزی ۵۲ ساله اتحاد جماهیر شوروی برعهده دارد. گورباچف با باقی میهمانان خوش و بش می‌کند اما حواسش پیش الکساندر یاکوولف سفیر تبعیدی شوروی در کاناداست. با او چند کلمه‌ای حرف می‌زند و بالاخره از همسر میزبان می‌پرسد جایی هست که او بتواند با سفیر کشورش خصوصی حرف بزند؟ باغچه بزرگ خانه وزیر اولین جایی است که گورباچف می‌تواند بدون نظارت تیم همراهش با یاکوولف صحبت کند.

پنجشنبه 28 مرداد 1395