شنبه 2 شهريور 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

زمان آن رسیده که تاریخ واقعی کودتای ۳۲ منتشر شود

استدلال آمریکا برای محرمانه نگاه داشتن اسناد کودتا چیست؟

زمان آن رسیده که تاریخ واقعی کودتای ۳۲ منتشر شود

(116)

۶۳ سال پیش، سیا و سازمان اطلاعاتی بریتانیا به کودتایی دست زدند که نخست‌وزیر ایران را سرنگون کرد و قدرت را بار دیگر به شاه بازگرداند تا سپری محکم در مقابل حملهٔ شوروی در منطقه ایجاد کند. از عواقب این کودتا ایجاد دیکتاتوری در ایران بود که به انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ منجر شد و رادیکال‌ها را به قدرت رساند.

شنبه 8 آبان 1395
تاکید مراجع تقلید بر رسیدگی به وضعیت معیشت مردم و بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشور برای پیشرفت اقتصادی

در دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی مطرح شد؛

تاکید مراجع تقلید بر رسیدگی به وضعیت معیشت مردم و بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشور برای پیشرفت اقتصادی

(258)

مراجع تقلید در دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی بر توجه هر چه بیشتر نسبت به حل مشکلات اقتصادی مردم تاکید کرده و خواستار وحدت دنیای اسلام در برابر جریان تکفیر شدند.

پنجشنبه 6 آبان 1395
در آستانه دروازه های تمدن بزرگ یا وداع با قدرت؟!

کارنامه برنامه پنجم توسعه در دوران پهلوی؛

در آستانه دروازه های تمدن بزرگ یا وداع با قدرت؟!

(61)

در سالهای برنامه پنجم عمرانی 33 درصد واردات صرف ورود ماشین و اتومبیل و کالاهای لوکس، 29 درصد مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها و 24درصد صرف تجهیزات نظامی می شد.

يکشنبه 2 آبان 1395
روزگاری که در آمریکا سربازگیری با قرعه بود

قرعه‌کشی مرگ؛ روایت اعزام به ویتنام

روزگاری که در آمریکا سربازگیری با قرعه بود

(253)

به ظاهر «دنیس آر. اونیل» در آن شب خاص از نظر فیزیکی کارایی نداشت و نمی‌توانست در زمین یخی مسابقه از پس حریف برآید. این در حالی بود که تقریبا سابقه نداشت این کاپیتان تیم هاکی روی یخ کالج دارتموث در شهر هانوور ایالت نیوهمپشایر، تا این اندازه حواس‌پرت و گیج در بازی ظاهر شده باشد زیرا او در آن شب، ردیف تماشاگران نشسته در سکوهای بالایی را از‌‌ همان زمین بازی زیر نظر داشت؛‌‌ همان سکوهایی که ۱۱ نفر از دوستان دنیس اونیل روی آن نشسته و از طریق یک رادیوی ترانزیستوری برنامه‌ای بسیار مهم را گوش می‌دادند. اونیل بعد‌ها در مصاحبه‌ای با اشپیگل گفت: «به خاطر می‌آورم که آن‌ها فریاد می‌کشیدند: ۳۱ آگوست! ۲۴ می‌! سوم سپتامبر!»

سه شنبه 27 مهر 1395
پاشنه آشیل هویت ایرانیان

میزگردی با حضور تقی آزاد ارمکی و مقصود فراستخواه

پاشنه آشیل هویت ایرانیان

(145)

در دنیای ارتباطی امروز که «گفت‌وگو» امکان بیشتری یافته است، «دیگری» و کیستی آن نیز برجسته‌تر شده است. در این بافت، تعریف از «خود» و «هویت‌یابی» نیز خواه‌ناخواه اولویت می‌یابد. پرسش از هویت، پرسشی اجتماعی است که بشر از ابتدای خلقت، دغدغه پاسخ به آن را در ذهن می‌پرورانده است اما به نظر می‌رسد که این پرسش در دنیایی که افراد پیوسته با هویت‌های مختلف در تعامل هستند، وجهی جدی‌تر یافته ‌است. در این میان، روشنفکران و نخبگان نقشی قابل تأمل در هویت‌سازی یک ملت دارند اما چرا در دوره‌هایی این ایفای نقش کمرنگ می‌شود؟ و اینکه «ایرانی» در دنیای امروز چگونه هویت‌یابی می‌کند؟ این پرسش‌ها، محور بحث ما برای میزگردی شد با حضور دکتر تقی آزاد ارمکی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران که دارای دیدگاه‌های قابل تأملی در باب «چیستی هویت ایرانی» است و دکتر مقصود فراستخواه، عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی که کتاب «ما ایرانیان» را در کارنامه خود دارد. آنان در این نشست سعی کردند سهم «عقلانیت» و «احساس» را در هویت ایرانی تبیین کنند.

شنبه 24 مهر 1395
زنان جنگ؛ از خط مقدم تا خانه

خاطرات زنانی که در جبهه‌ها گفته و شنیده نشد

زنان جنگ؛ از خط مقدم تا خانه

(236)

نشست «زنان و تاریخ شفاهی جنگ»، سه‌شنبه این هفته با حضور فاطمه داداشیان، استادیار دانشگاه امیرکبیر و از امدادگران دوران دفاع مقدس، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، رئیس دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری و علی‌اصغر سعیدی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در سالن پرهام ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار شد. سخنرانان و برخی میهمانان حاضر در این مراسم که هر کدام به نوعی درگیر مسائل جنگ بودند از نقش زنان در دوره دفاع مقدس و مصائب آن‌ها در این دوره و پس از آن سخن گفتند.

شنبه 17 مهر 1395
دعایی، غرضی، بختیاری و درودیان پاسخ دادند

جنگ ایران و عراق قابل پیش‌بینی بود

دعایی، غرضی، بختیاری و درودیان پاسخ دادند

(819)

نشست «ناگفته‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران» امروز به همت انجمن «اندیشه و قلم» در مجتمع فرهنگی تربیتی مسجد الرحمن تهران برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی سفیر وقت ایران در عراق، امیر سردار مسعود بختیاری از فرماندهان ارتش در دوره دفاع مقدس، سید محمد غرضی استاندار وقت خوزستان و محمد درودیان نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس، سخنرانان این مراسم بودند که هر کدام در پاسخ به این پرسش که آیا جنگ تحمیلی قابل پیشگیری و پیش‌بینی بود نظرات خود را ارائه کردند.

سه شنبه 6 مهر 1395
هفت درس بزرگ امارات

نگاهی دیگر ؛ به مناسبت سالروز استقلال امارات متحده عربی

هفت درس بزرگ امارات

(186)

عصرایران - این روزها مردم امارات، در حال سپری کردن جشن های استقلال کشور خود هستند؛ کشوری که در 43 سالی که از استقلالش گذشته، توانسته است بیش از بسیاری از ممالک دارای تاریخ و تمدن و وسعت، بدرخشد و سری در میان سرها داشته باشد.

جمعه 2 مهر 1395
تجزیه خوزستان؛ هدف ناکام صدام در جنگ

چرا عراق در براندازی انقلاب اسلامی ناتوان بود؟

تجزیه خوزستان؛ هدف ناکام صدام در جنگ

(100)

محمد درودیان، پژوهشگر جنگ تحمیلی

جمعه 2 مهر 1395
هيتلر همیشه در رویای «نیویورک فرورفته در آتش» بود

نقشه‌ نازی‌ها برای نیویورک، ۶۰ سال پیش از ۱۱ سپتامبر

هيتلر همیشه در رویای «نیویورک فرورفته در آتش» بود

(145)


ناوبان ‌یکم «هانس - هاینتز لیندنر» رفته‌رفته عصبی می‌شد. با بالا‌ آمدن آفتاب در ساعات نخست صبح روز ۱۳ ژوئن ۱۹۴۲، رفت‌و‌آمد اولین خودروها در جاده ساحلی این منطقه کوچک یعنی آماگانسِت در لانگ‌آیلند آغاز شد اما یو-۲۰۲ همچنان سر جای خود بی‌حرکت بود؛ این سازه بزرگ فولادی و تیره‌رنگ، مانند یک نهنگ بی‌پناه به ساحل‌زده، در آب‌های کم‌عمق و روی یک تپه شنی که کمتر از ۲۰۰ متر با ساحل فاصله داشت، آرام گرفته بود و اگر تا چند ساعت دیگر به همین صورت باقی می‌ماند، هر رهگذری می‌توانست به دلیل پایین آمدن سطح آب اقیانوس اطلس، این زیردریایی آلمانی را به راحتی ببیند اما کار به این مراحل نکشید و ناوبان ‌یکم لیندنر، دستور روشن کردن موتورها را با تمام قدرت صادر کرد. چنین حالتی به زیر‌دریایی این امکان را می‌داد که با یک جهش، خود را با امواج بلند همراه کرده و بار دیگر در آب‌های آزاد مانور دهد. در داخل آن زیردریایی، همه پرسنل از وضعیت وخیمشان خبر داشتند و به همین خاطر بلافاصله پس از دور شدن از منطقه خطر به جشن و پایکوبی پرداختند و نجاتشان از این مهلکه، آن هم در آخرین دقیقه را جشن گرفتند.

سه شنبه 23 شهريور 1395