جمعه 30 فروردين 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

پاشنه آشیل هویت ایرانیان

میزگردی با حضور تقی آزاد ارمکی و مقصود فراستخواه

پاشنه آشیل هویت ایرانیان

(145)

در دنیای ارتباطی امروز که «گفت‌وگو» امکان بیشتری یافته است، «دیگری» و کیستی آن نیز برجسته‌تر شده است. در این بافت، تعریف از «خود» و «هویت‌یابی» نیز خواه‌ناخواه اولویت می‌یابد. پرسش از هویت، پرسشی اجتماعی است که بشر از ابتدای خلقت، دغدغه پاسخ به آن را در ذهن می‌پرورانده است اما به نظر می‌رسد که این پرسش در دنیایی که افراد پیوسته با هویت‌های مختلف در تعامل هستند، وجهی جدی‌تر یافته ‌است. در این میان، روشنفکران و نخبگان نقشی قابل تأمل در هویت‌سازی یک ملت دارند اما چرا در دوره‌هایی این ایفای نقش کمرنگ می‌شود؟ و اینکه «ایرانی» در دنیای امروز چگونه هویت‌یابی می‌کند؟ این پرسش‌ها، محور بحث ما برای میزگردی شد با حضور دکتر تقی آزاد ارمکی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران که دارای دیدگاه‌های قابل تأملی در باب «چیستی هویت ایرانی» است و دکتر مقصود فراستخواه، عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی که کتاب «ما ایرانیان» را در کارنامه خود دارد. آنان در این نشست سعی کردند سهم «عقلانیت» و «احساس» را در هویت ایرانی تبیین کنند.

شنبه 24 مهر 1395
زنان جنگ؛ از خط مقدم تا خانه

خاطرات زنانی که در جبهه‌ها گفته و شنیده نشد

زنان جنگ؛ از خط مقدم تا خانه

(236)

نشست «زنان و تاریخ شفاهی جنگ»، سه‌شنبه این هفته با حضور فاطمه داداشیان، استادیار دانشگاه امیرکبیر و از امدادگران دوران دفاع مقدس، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، رئیس دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری و علی‌اصغر سعیدی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در سالن پرهام ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار شد. سخنرانان و برخی میهمانان حاضر در این مراسم که هر کدام به نوعی درگیر مسائل جنگ بودند از نقش زنان در دوره دفاع مقدس و مصائب آن‌ها در این دوره و پس از آن سخن گفتند.

شنبه 17 مهر 1395
دعایی، غرضی، بختیاری و درودیان پاسخ دادند

جنگ ایران و عراق قابل پیش‌بینی بود

دعایی، غرضی، بختیاری و درودیان پاسخ دادند

(795)

نشست «ناگفته‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران» امروز به همت انجمن «اندیشه و قلم» در مجتمع فرهنگی تربیتی مسجد الرحمن تهران برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی سفیر وقت ایران در عراق، امیر سردار مسعود بختیاری از فرماندهان ارتش در دوره دفاع مقدس، سید محمد غرضی استاندار وقت خوزستان و محمد درودیان نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس، سخنرانان این مراسم بودند که هر کدام در پاسخ به این پرسش که آیا جنگ تحمیلی قابل پیشگیری و پیش‌بینی بود نظرات خود را ارائه کردند.

سه شنبه 6 مهر 1395
هفت درس بزرگ امارات

نگاهی دیگر ؛ به مناسبت سالروز استقلال امارات متحده عربی

هفت درس بزرگ امارات

(171)

عصرایران - این روزها مردم امارات، در حال سپری کردن جشن های استقلال کشور خود هستند؛ کشوری که در 43 سالی که از استقلالش گذشته، توانسته است بیش از بسیاری از ممالک دارای تاریخ و تمدن و وسعت، بدرخشد و سری در میان سرها داشته باشد.

جمعه 2 مهر 1395
تجزیه خوزستان؛ هدف ناکام صدام در جنگ

چرا عراق در براندازی انقلاب اسلامی ناتوان بود؟

تجزیه خوزستان؛ هدف ناکام صدام در جنگ

(100)

محمد درودیان، پژوهشگر جنگ تحمیلی

جمعه 2 مهر 1395
هيتلر همیشه در رویای «نیویورک فرورفته در آتش» بود

نقشه‌ نازی‌ها برای نیویورک، ۶۰ سال پیش از ۱۱ سپتامبر

هيتلر همیشه در رویای «نیویورک فرورفته در آتش» بود

(144)


ناوبان ‌یکم «هانس - هاینتز لیندنر» رفته‌رفته عصبی می‌شد. با بالا‌ آمدن آفتاب در ساعات نخست صبح روز ۱۳ ژوئن ۱۹۴۲، رفت‌و‌آمد اولین خودروها در جاده ساحلی این منطقه کوچک یعنی آماگانسِت در لانگ‌آیلند آغاز شد اما یو-۲۰۲ همچنان سر جای خود بی‌حرکت بود؛ این سازه بزرگ فولادی و تیره‌رنگ، مانند یک نهنگ بی‌پناه به ساحل‌زده، در آب‌های کم‌عمق و روی یک تپه شنی که کمتر از ۲۰۰ متر با ساحل فاصله داشت، آرام گرفته بود و اگر تا چند ساعت دیگر به همین صورت باقی می‌ماند، هر رهگذری می‌توانست به دلیل پایین آمدن سطح آب اقیانوس اطلس، این زیردریایی آلمانی را به راحتی ببیند اما کار به این مراحل نکشید و ناوبان ‌یکم لیندنر، دستور روشن کردن موتورها را با تمام قدرت صادر کرد. چنین حالتی به زیر‌دریایی این امکان را می‌داد که با یک جهش، خود را با امواج بلند همراه کرده و بار دیگر در آب‌های آزاد مانور دهد. در داخل آن زیردریایی، همه پرسنل از وضعیت وخیمشان خبر داشتند و به همین خاطر بلافاصله پس از دور شدن از منطقه خطر به جشن و پایکوبی پرداختند و نجاتشان از این مهلکه، آن هم در آخرین دقیقه را جشن گرفتند.

سه شنبه 23 شهريور 1395
با برداشت بعضی ها از اسلام مردم باید بروند در صحراها زندگی کنند

بازخوانی نامه تاریخی امام(ره) درباره موسیقی و شطرنج:

با برداشت بعضی ها از اسلام مردم باید بروند در صحراها زندگی کنند

(72)

آن گونه که جنابعالی از اخبار و روایات برداشت دارید، تمدن جدید به کلی باید از بین برود و مردم کوخ نشین بوده و یا برای همیشه در صحراها زندگی نمایند.

دوشنبه 22 شهريور 1395
نت سکوت در سوگ جمعه سیاه

بازخوانی استعفای اعضای گروه شیدا در ۱۸ شهریور ۵۷

نت سکوت در سوگ جمعه سیاه

(92)

یک روز بعد از جمعه سیاه شهریور ۵۷ خون‌های ریخته شده در مرکز میدان ژاله نت‌های سکوتی شد و از روی سازهای به زمین افتاده اعضای گروه شیدا و رئیس مرکز موسیقی به روی کلمه استعفا چکید.

يکشنبه 21 شهريور 1395
 آینده عربستان نگران‌کننده است

تازه‌ترین نظر برژینسکی از موازنه‌های قدرت درجهان

آینده عربستان نگران‌کننده است

(64)

زبگنیو برژینسکی، استراتژیست مطرح آمریکایی و مشاور اسبق امنیت ملی جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری آمریکا، در تازه‌ترین تحلیل خود که در امریکن اینترست منتشر شده است، می‌گوید: موازنه قدرت‌های جدید جهان میان آمریکا، چین، روسیه و خاورمیانه توزیع خواهد شد.

پنجشنبه 18 شهريور 1395
زندگی خصوصی آیت‌الله

گفتگو با دختر آیت‌الله طالقانی

زندگی خصوصی آیت‌الله

(68)

طاهره‌خانم با لبخند و روی گشاده در را باز کرد. به رسم میهمان‌نوازی من‌را در آغوش گرفت. با سلام و احوال‌پرسی گرمی وارد سالن پذیرایی شدیم. قبل از اینکه بخواهم بنشینم، چشمم به گوشه سالن پذیرایی افتاد. محمد بسته‌نگار با بدنی نحیف روی تخت دراز کشیده و دستش را بالای سرش گذاشته است. ملحفه سفیدی روی خود کشیده بود. دوبار سلام کردم تا متوجه حضور ما شد. با صدای آرام و کم‌رمقی جواب داد، درحالی‌که سلام چشمانش گیراتر بود. هنوز ننشسته بودیم که طاهره‌خانم با سینی شربت آلبالو از ما پذیرایی کرد. از طعمش معلوم بود که خانگی است. از پیش قرارمان این بود تا این‌بار از شخصی‌های آیت‌الله حرف بزنیم تا حرفی نو زده باشیم؛ تلاشی برای نزدیک‌شدن اسطوره‌ها به مردم و نگاه‌کردن به آنها از قاب زندگی همین مردم، نه آن قاب رسمی، حرف‌های رسمی و تصاویر رسمی. قرار بود به زندگی آیت‌الله طالقانی نگاهی بیندازیم، چگونگی ضبط و ربط دو همسر و بزرگ‌شدن ١٠ فرزند. بااین‌حال چون تردید داشتم باب گفت‌وگو را چگونه باز کنم، پس رفتم به سراغ همان کلیشه که یک‌باره طاهره‌خانم؛ خودش سر حرف را باز کرد. از اینجا به‌بعد پیش از آنکه مصاحبه باشد، نقل خاطرات بود.


پنجشنبه 18 شهريور 1395