شنبه 2 شهريور 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

متهم ایرانی ترور نخست‌وزیر سابق سوئد

۳۰ سال پس از قتل اولاف پالمه معماهای زیادی هنوز باقی است

متهم ایرانی ترور نخست‌وزیر سابق سوئد

(82)

بیش از ۳۰ سال از قتل اولاف پالمه، نخست‌وزیر سوئد می‌گذرد و هنوز هم مسئولان این پرونده در تاریکی گام برمی‌دارند. هنوز هم در عمل اطلاعات روشنی در مورد بزرگترین و مهم‌ترین‌ترین ترور دهه ۱۹۸۰ موجود نیست. اواخر فوریه سال جاری بود که پلیس و دادگستری سوئد از خبرنگاران برای شرکت در یک کنفرانس خبری و مطبوعاتی که در استکهلم برگزار می‌شد، دعوت به عمل آوردند. در آن کنفرانس از سوی مسئولان این پرونده اعلام شد که نزدیک به ۸ هزار سرنخ به دست آمده هم نتوانست آن‌ها را به حل این معما برساند و این پرونده همچنان باز است و چه بسا هرگز راه‌حلی برای این معما یافت نشود. مسئولان پرونده اما بار دیگر تصویری احتمالی از عامل اصلی این قتل را به خبرنگاران نشان دادند؛ تصویری که البته بر اساس گفته‌های شاهدان عینی تهیه شده است.

جمعه 10 دي 1395
سفیرکشی؛ از گریبایدوف تا کارلوف

پوتین عازم نمایش سفیر مقتول در تهران بود که سفیرش در آنکارا کشته شد

سفیرکشی؛ از گریبایدوف تا کارلوف

(83)

خبر ترور آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا درست در لحظه‌ای به ولادیمیر پوتین رسید که او قصد داشت برای افتتاحیه نمایشی از آلکسی گریبایدوف به سالن تئاتری در مسکو برود؛ سفیر مقتول روسیه که زمستان سرد ۱۸۸ سال پیش در تهران و گذر ایلچی بازار ترور شد.

چهارشنبه 1 دي 1395
جای خالی والی در تئاتر ملی

کارگردانی که «گاو» را روی صحنه برد

جای خالی والی در تئاتر ملی

(213)

جعفر والی یکی از آخرین حلقه‌های کارگردانان و بازیگران دوره طلایی تئا‌تر ایران و از بنیانگذاران گروه تئا‌تر ملی روز شنبه ۲۷ آذرماه بعد از یک دوره بیماری در ۸۳ سالگی در تهران درگذشت. بازیگری که ورودش به عرصه هنر همزمان با سال‌های ملی شدن صنعت نفت و کودتای ۲۸ مرداد بود و تحت تاثیر همین رویداد‌ها نیز آثاری را خلق کرد که در تاریخ تئا‌تر ایران باقی ماند.

چهارشنبه 1 دي 1395
۷۵ سال پس از اخراج یهودیان آلمان؛ مسافران قطار مرگ

برلین چگونه از وجود یهودیان خالی شد؟

۷۵ سال پس از اخراج یهودیان آلمان؛ مسافران قطار مرگ

(120)

تاریخ ایرانی: در تاریک و روشن صبحگاه ۱۷ اکتبر ۱۹۴۱ بود که دو مأمور گشتاپو به ساختمان پلاک ۱۸ خیابان درویزن در منطقه شارلوتنبورگ برلین رفته و به در آپارتمان والتر و الزه شوئرین کوبیدند.

جمعه 26 آذر 1395
 همه چیز درباره قرارداد تاریخی ایران با بوئینگ

گزارشي از قرارداد ایران با بوئینگ؛

همه چیز درباره قرارداد تاریخی ایران با بوئینگ

(122)

بعد از ماه‌ها تلاش و مذاکره، یکی از برنامه‌های سند برجام که فروش هواپیمای غیرنظامی به ایران بود به مرحله عملیاتی رسید؛ درنتیجه این سند، توافق «ایران‌ایر» و «بوئینگ» امضا شد.


جمعه 26 آذر 1395
کوبایی‌ها کمونیست هم نباشند، فیدلیست هستند

مرگ کاسترو کوبایی‌ها را ماتم‌زده کرد

کوبایی‌ها کمونیست هم نباشند، فیدلیست هستند

(232)

روزنامه گاردین نوشته است که بسیاری از مردم این کشور معتقدند که مردم کوبا حتی اگر کمونیست نباشد، فیدلیست هستند و او را سمبل عصری از کوبا می‌دانند.

شنبه 6 آذر 1395
جمهوری‌خواه‌طلبی ایرانیان؛ از نیکسون تا ترامپ

چرا تهران خواهان پیروزی نامزدهای جمهوری‌خواه است؟

جمهوری‌خواه‌طلبی ایرانیان؛ از نیکسون تا ترامپ

(259)

سال ۱۳۸۳ در حاشیه نشست خبری حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی از او پرسیدم به نظر شما انتخاب نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به نفع ایران است یا نامزد جمهوری‌خواهان؛ پاسخ داد ایران از دموکرات‌ها زیان بیشتری دیده است و نظر تکمیلی را گذاشت برای مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران که گفت: «ما ترجیح نمی‌دهیم دموکرات‌ها برنده شوند. دموکرات‌ها به طور تاریخی بیش از جمهوری‌خواهان به ایران صدمه زده‌اند. در دوره بوش، علی‌رغم شعارهای بی‌پایه و تند علیه ایران، او در عمل دست به اقدام خطرناکی علیه ایران نزده است.» رقیب جورج بوش در انتخابات ۲۰۰۴، جان کری بود؛ همین وزیر خارجه آمریکا که روحانی رئیس‌جمهور در توافق هسته‌ای امضای او را دارد.

جمعه 5 آذر 1395
روزهای سیاست‌ورزی حداقلی در رجعت به قم/قاضی‌القضات موافق کار تشکیلاتی در حوزه سیاسی بود

مروری بر۶۰ سال کنشگری سیاسی آیت‌الله موسوی‌اردبیلی

روزهای سیاست‌ورزی حداقلی در رجعت به قم/قاضی‌القضات موافق کار تشکیلاتی در حوزه سیاسی بود

(218)

درگذشت آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی در ظهر امروز -سوم آذرماه-، به معنی از دست دادن یکی دیگر از چهره‌های شاخص نسل اول انقلاب است. همان چهره‌هایی که در کنار امام‌خمینی(ره)، علم مبارزات انقلابی با پهلوی را در دست داشتند.

چهارشنبه 3 آذر 1395
هم‌بند طالقانی دشمن خطرناک ساواک بود

گزارشی از مراسم بزرگداشت محمدمهدی جعفری

هم‌بند طالقانی دشمن خطرناک ساواک بود

(130)

مراسم بزرگداشت محمدمهدی جعفری، مبارز انقلابی، قرآن‌پژوه و نهج‌البلاغه‌پژوه، پنجشنبه ۶ آبان در سالن امیرالمؤمنین مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد.

يکشنبه 16 آبان 1395
چرا توسعه «پایدار» شهرها مهم است؟

اصلی‌ترین بحران‌ اجتماعی ايران؛ 11 میلیون حاشیه‌نشین رسمی

چرا توسعه «پایدار» شهرها مهم است؟

(325)

بیش از نیمی از جمعیت جهان، حدود 4 میلیارد نفر، در مناطق شهری زندگی می‌کنند. طی دو دهه آینده، این رقم به 5.5 میلیارد نفر خواهد رسید، یعنی بیش از 60 درصد جمعیت جهان. به خاطر همین جمعیت، رشد پایدار شهرها مورد توجه است. در ایران وجود 11 میلیون حاشیه‌نشین رسمی در کشور، به یکی از اصلی‌ترین بحران‌های اجتماعی تبدیل شده است.

جمعه 14 آبان 1395