شنبه 2 شهريور 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

تدوین کننده نخستین قانون کار در ایران/ مؤسس اولین کارخانه تولید برق اصفهان کیست؟

تدوین کننده نخستین قانون کار در ایران/ مؤسس اولین کارخانه تولید برق اصفهان کیست؟

(493)

اگر می‌خواهید بدانید برای اولین بار در چه زمانی و توسط چه شخصی عالی‌قاپو و چهل‌ستون چراغانی شدند و مؤسس اولین کارخانه تولید برق اصفهان چه کسی بود مطالعه این شماره از سلسله گزارش‌های ستاره آسمان نصف جهان را از دست ندهید.

يکشنبه 7 خرداد 1396
گشایش نخستین مجلس پس از انقلاب

گشایش نخستین مجلس پس از انقلاب

(138)

۷ خرداد ۱۳۵۹ خورشیدی، نخستین جلسه مجلس اول شورای اسلامی برگزار شد. ریاست سنی مجلس اول در ابتدا با دکتر یدالله سحابی و نیابت هم با مهندس مهدی بازرگان بود.

يکشنبه 7 خرداد 1396
ورود ایران به دوران جدید

ورود ایران به دوران جدید

(153)

از دهه‌های اول قرن نوزدهم که آوازه پیشرفت و ترقیات صنعتی اروپا و تاثیر آن در شهرنشینی و مسائل شهری به ایران رسید، میل به تجدید‌بنای مملکت و درنتیجه نیاز به فراگیری‏«علوم‏ جدیده‏»و تغییر اصول تعلیماتی حالت ضروری به خود گرفت.

يکشنبه 7 خرداد 1396
خرمشهر؛ از اشغال تا آزادی

بازخوانی پرونده خرمشهر

خرمشهر؛ از اشغال تا آزادی

(91)

هشت سال جنگی که عراق به ایران تحمیل کرد، از طولانی‌ترین و پرهزینه‌ترین درگیری‌های نظامی در تایخ معاصر بود، که ابعاد و تأثیرات منطقه‌ای و جهانی گسترده‌ای داشت که از خرمشهر آغاز شد.

چهارشنبه 3 خرداد 1396
آقاجری: فیلم آرشیو یک طرف را باز کرده است/ قانعی‌راد: فیلم یکسویه است

«ماجرای نیمروز» نیمی از حقیقت را نگفته است

آقاجری: فیلم آرشیو یک طرف را باز کرده است/ قانعی‌راد: فیلم یکسویه است

(111)

ماجرا در نیمروز ۱۹ بهمن ۱۳۶۰ در خانه‌ای تیمی در زعفرانیه به پایان می‌رسد؛ خانه‌ای به زعم مجاهدین خلق، سفید (امن) که سردسته سازمان در ایران، یعنی موسی خیابانی به همراه همسرش آذر رضایی و اشرف ربیعی همسر مسعود رجوی (که در این زمان به پاریس گریخته بود) و عده‌ای دیگر از اعضای کادر مرکزی در آن جمع شده بودند تا درباره اقدامات بعدی سازمان تصمیم‌گیری کنند؛ غافل از آنکه این خانه توسط نیروهای اطلاعات سپاه شناسایی شده و هیچ کدام از اعضا سر سالم از آن بیرون نخواهند برد. این پایان زندگی همه افرادی بود که در آن خانه جمع شده‌ بودند، به جز مصطفی رجوی، فرزند خردسال مسعود رجوی.

شنبه 9 ارديبهشت 1396
بررسی آماری 9 دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران

بررسی آماری 9 دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران

(131)

نظام جمهوری اسلامی ایران در سی سال حیات خود شش رئیس جمهوری داشته است. دو رئیس جمهوری اول ایران نتوانستند دوران چهار ساله مسئولیت خود را به پایان برسانند؛ اولی برکنار شد و از ایران گریخت و دومی ترور شد. اما سه رئیس جمهوری که در پی آمدند، هر یک دو دوره پیاپی در این سمت بودند.

شنبه 26 فروردين 1396
چرا تهران پایتخت شد؟

۲۳۰ سال پیش بنیانگذار قاجار طهران را دید و پسندید

چرا تهران پایتخت شد؟

(104)

: شاه همان‌طور که زیر بار سنگینی تاج کیانی روی تخت نشسته بود، با لحنی دستوری گفت بیگلربیگی به همه مملکت سوار بفرستید تا جار بزنند از این لحظه از سواحل ارس تا جیحون و از شام تا ماوراءالنهر زیر نگین شاهی سلسله جلیله قاجاریه هستند و به یمن ساعت سعد بر تخت نشستن ما در این باغ گلستان شاهی، طهران به لقب دارالخلافه ممالک محروسه ملقب می‌شود. حکم ملوکانه ما بر این است به نام پایتخت و سلسله تازه سکه ضرب شود.

شنبه 26 فروردين 1396
هاشمی از شکایت علیه فرماندهان نظامی گذشت

گفت‌وگو با غلامعلی رجایی

هاشمی از شکایت علیه فرماندهان نظامی گذشت

(177)

نقش آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در تاریخ معاصر به ویژه پس از جنگ ایران و عراق، نقشی بسیار تاثیرگذار است و پرسش در این رابطه نیز فراوان؛ از اینکه چرا پس از آزادسازی خرمشهر، اقدامی در جهت خاتمه جنگ انجام نداد تا ارائه تئوری «جنگ جنگ تا یک پیروزی» توسط وی در مقابل شعار «جنگ جنگ تا پیروزی»، از تعامل دوستانه‌اش با عربستان تا تیرگی روابط دو کشور در سال‌های اخیر و اقدامات او در این مقطع خاکستری، از ابهاماتی که گاهی در مورد نقش وی در قتل‌های زنجیره‌ای مطرح می‌شود تا ماهیت خاطرات محرمانه‌ای که تاکید کرده بود «اگر یک ورق از آن‌ها منتشر شود پدر همه این‌ها - مخالفان و… - درخواهد آمد.» برای تحلیل نقش هاشمی رفسنجانی در هر یک از این مقاطع، «تاریخ ایرانی» با غلامعلی رجایی، مشاور ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت‌و‌گو کرده است:

شنبه 19 فروردين 1396
روس‌ها چگونه محبوب و مغلوب قوام شدند؟

مستندی که نجات آذربایجان از قوای سرخ و پیشه‌وری را روایت می‌کند

روس‌ها چگونه محبوب و مغلوب قوام شدند؟

(105)

«داستان پرونده نفت شمال برای روس‌ها مثل قصه مادربزرگ‌هاست؛ قصه‌هایی با رمز و راز آموزنده؛ اما همه این قصه‌ها یک پایان تلخ و عبرت‌آموز دارد. داستان نفت شمال هم برای روس‌ها در حکم چنین قصه‌ای بود.»

دوشنبه 2 اسفند 1395
بهشتی معمار سازندگی انقلاب بود

از اسناد شهید بهشتی رونمایی شد

بهشتی معمار سازندگی انقلاب بود

(153)

مراسم رونمایی از اسناد شهید بهشتی، با عنوان «آن ۵۳ سال به روایت اسناد» روز دوشنبه (۱۸ بهمن) در سالن حکمت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و با حضور حجت‌الاسلام عبدالمجید معادیخواه (دبیرکل بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی)، حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی کرمانی (نماینده اسبق مجلس خبرگان و شورای اسلامی)، نجفقلی حبیبی (عضو هیات‌ امنای سازمان اسناد ملی)، رضا داوری اردکانی (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی)، عباس حری (بنیانگذار موسسه ملی زبان) و خانواده شهید بهشتی برگزار شد.

جمعه 22 بهمن 1395