شنبه 2 شهريور 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

سند سیا: اگر گروگان‌های آمریکایی را محاکمه کنند

سند سیا: اگر گروگان‌های آمریکایی را محاکمه کنند

(76)

ایران با گروگان‌های سفارت آمریکا در تهران چه خواهد کرد؟ در یکی از اسنادی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) سال گذشته منتشر کرد، چندین احتمال درباره محاکمه گروگان‌ها مطرح شده ولی گزینه اعدام آن‌ها بعید دانسته شده است. «تاریخ ایرانی» ترجمه متن کامل این سند را در سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ منتشر می‌کند:

دوشنبه 15 آبان 1396
آیا سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ عمدی بود؟

بازخوانی سقوط هواپیمای سی -۱۳۰

آیا سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ عمدی بود؟

(109)

غروب هفتم مهرماه ۱۳۶۰ هواپیمایی نظامی در اطراف تهران سقوط کرد. اگرچه به دلیل اهمیت برخی از مسافران این پرواز، تا چند روز اخبار آن در رسانه‌های کشور منتشر می‌شد و مقامات مسئول درباره شهادت آن جمع ابراز تاسف می‌کردند، اما حقیقت این بود که این فاجعه، بسیاری از معادلات سیاسی و نظامی کشور را تغییر داد.

پنجشنبه 4 آبان 1396
معمای مصطفی خمینی: شهادت با مسمومیت

پس از ۴۰ سال با قطعیت بیشتری درباره درگذشت فرزند امام سخن می‌گویند

معمای مصطفی خمینی: شهادت با مسمومیت

(93)

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی می‌گوید «شهادت» عموی‌اش حاج‌آقا مصطفی خمینی «در هاله‌ای از ابهام قرار دارد» و نظر پزشک حاضر در بیمارستان نجف این بوده که او به طور قطع مسموم شده‌ و آثار مسمومیت در بدنش پیدا بود و اگر کالبدشکافی می‌شد آن را ثابت می‌کرد اما امام با کالبدشکافی پیکر فرزندشان مخالفت می‌کنند و می‌فرمایند هر چه سریع‌تر پیکر ایشان را دفن کنید و بدن ایشان را پاره پاره نکنید.

پنجشنبه 4 آبان 1396
بازماندگان جلسه خونین هشتم شهریور چه سرنوشتی یافتند؟

بازماندگان جلسه خونین هشتم شهریور چه سرنوشتی یافتند؟

(113)

سی و شش سال پس از انفجار هشتم شهریور، شاید هنوز برای برخی جذاب باشد که در جلسه مهم آن روز چه کسانی حضور داشتند، چه کسانی غایب بودند و سرنوشت هر یک از اعضای آن جلسه به کجا انجامید؟

چهارشنبه 8 شهريور 1396
پايان يك ديپلمات

زندگینامه، خاطرات و واکنش‌ها به درگذشت وزیر خارجه دولت موقت

پايان يك ديپلمات

(111)

دکتر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر خارجه دولت موقت درگذشت.

دوشنبه 6 شهريور 1396
بلدیه‌چی‌هایی که پایتخت را ساختند

همه شهرداران تهران؛ از کاشف‌السلطنه تا نجفی

بلدیه‌چی‌هایی که پایتخت را ساختند

(124)

اول شهریور ۹۶ محمدعلی نجفی با ۲۱ رای اعضای شورای شهر پنجم تهران به عنوان پنجاه و نهمین (به روایت پرتال شهرداری تهران پنجاه و هشتمین) شهردار پایتخت انتخاب شد. پنجاه و نهمین شهردار پایتخت ۲۳۰ ساله ایران که قرار است میراث‌دار ۵۸ نفری باشد که این شهر را از شهری متوسط به کلان‌شهری بی‌در و پیکر تبدیل کردند؛ کلان‌شهری که اداره آن کمتر از اداره یک کشور نیست و شاید همین دلیلی کافی برای شهردارانش باشد که به سودای پاستور راهی بهشت شوند.

دوشنبه 6 شهريور 1396
توافق بروکسل و پاریس چگونه حاصل شد؟

۸۰ روز بی‌خبری از روحانی

توافق بروکسل و پاریس چگونه حاصل شد؟

(104)

پس از قطعنامه ماه نوامبر شورای حکام و امضای پروتکل الحاقی از سوی ایران، فضا تا حد زیادی آرام شده بود که ناگهان خبر رسید در گزارش سازمان انرژی اتمی ایران به آژانس که قرار بود «صحیح و کامل» باشد،

سه شنبه 17 مرداد 1396
ناشران تاریخ شفاهی کتاب را روایت می‌کنند

سرگذشت نشر؛ از فروش قسطی تا کتاب تستی

ناشران تاریخ شفاهی کتاب را روایت می‌کنند

(307)

ایده کتاب «تاریخ شفاهی کتاب» را آن‌طور که نصرالله حدادی در مقدمه کتاب می‌گوید سید فرید قاسمی در شهریور ۱۳۹۳ در مقابل خانه کتاب داد. او که سابقه همکاری با قاسمی در «کتاب هفته» را در صفحه راسته کتاب‌فروشان داشت، این پیشنهاد را پذیرفت و به سراغ ناشران قدیمی و صاحب‌نام رفت. بیست گفت‌وگو با بیست ناشر در این کتاب چنین شکل گرفت. گفت‌وگوهایی که دنبال کردن آن مرور تاریخ چاپ و نشر ایران از نگاه سازندگان آن تاریخ است.

چهارشنبه 4 مرداد 1396
چرا باید به سیره بهشتی برگردیم؟

چرا باید به سیره بهشتی برگردیم؟

(103)

با گذشت 36 سال از فاجعه هفتم تیر و شهادت آیت‌الله بهشتی، هر روز که می‌گذرد نیاز به وجود فردی با ویژگی‌های آن عالم مجاهد و متفکر آزاداندیش برای جامعه انقلاب کرده ما بیشتر احساس می‌شود.

چهارشنبه 7 تير 1396
شهيدبهشتي حكم جديد با قيد نام

کمیته منتخب اتاق بازرگانی چگونه شکل گرفت؟

شهيدبهشتي حكم جديد با قيد نام "اتاق‌بازرگاني" از طرف امام(ره) صادركرد

(140)

 علا میرمحمد صادقی جزو هیات منتخب امام خمینی در اتاق بازرگانی است،درباره روند حضور این هیات در اتاق بازرگانی ، جزییاتی را در کتاب خاطراتش تحت عنوان پنجره ای رو به گذشته نقل کرده است .

سه شنبه 16 خرداد 1396