جمعه 30 فروردين 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

جزئیات ترور مفتح؛ اختلاف شاهدان و خونسردی ضاربان

گروه فرقان چگونه رئیس دانشکده الهیات را به شهادت رساند؟

جزئیات ترور مفتح؛ اختلاف شاهدان و خونسردی ضاربان

(80)

روزنامه‌های عصر ۲۷ آذرماه ۱۳۵۸ خبر از تروری دادند که در دانشکده الهیات دانشگاه تهران اتفاق افتاده بود. محمد مفتح، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، عضو جامعه روحانیت مبارز تهران و سرپرست کمیته انقلاب اسلامی منطقه چهار در ساعت ۸:۴۵ صبح آن روز با گلوله یکی از اعضای گروه فرقان به نام کمال یاسینی مضروب شد، به سرعت به بیمارستان امیراعلم منتقل شد و پس از چند ساعت به شهادت رسید. روزنامه‌های کیهان و اطلاعات در این روز با تیتری مشابه در صفحات نخست خود با فونت درشت نوشتند «دکتر مفتح ترور شد.»

شنبه 9 دي 1396
مرگ چاپلین در شب میلاد مسیح

۴۰ سال از مرگ نابغه سینما گذشت

مرگ چاپلین در شب میلاد مسیح

(81)

ظهر روز چهارم دی ۱۳۵۶ بود که رادیو سوئیس در خبری کوتاه از مرگ چارلی چاپلین، نابغه سینما خبر داد. چاپلین در زمان مرگ، ساکن ژنو بود و ۸۸ سالی از عمرش می‌گذشت و دو سالی هم می‌شد که با بیماری دست به گریبان بود. او آن روز‌ها در ایران نیز مثل همه جای دنیا شهرت و البته محبوبیتی گسترده داشت و برای همین، خبر درگذشتش بازتاب چشمگیری در نشریات آن زمان پیدا کرد. روزنامه‌های پرشمارگان اطلاعات و کیهان در‌‌ همان روز، خبر این اتفاق را در نیم‌صفحه نخست و در چند روز بعدی اخبار و گزارش‌های تکمیلی متنوع و مفصلی را در صفحات داخلی‌شان کار کردند.

شنبه 9 دي 1396
واکنش سیداحمد خمینی به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای در خبرگان/جزئیاتی از جلسه پذیرش قطعنامه ۵۹۸

در خاطرات منتشرنشده مرحوم حائری شیرازی مطرح شد؛

واکنش سیداحمد خمینی به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای در خبرگان/جزئیاتی از جلسه پذیرش قطعنامه ۵۹۸

(49)

مرکز اسناد انقلاب اسلامی، گزیده‌ای از خاطرات آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی را درباره پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی جمهوری اسلامی و واکنش مرحوم احمد خمینی به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رهبری انقلاب را منتشر کرد.

شنبه 2 دي 1396
دیکتاتور به روایت بازجو؛ تخلیه اطلاعاتی رئیس‌جمهور

ناگفته‌های تحلیلگر سیا درباره بازجویی از صدام حسین

دیکتاتور به روایت بازجو؛ تخلیه اطلاعاتی رئیس‌جمهور

(76)

«ناگهان در باز شد و من به نفس‌نفس افتادم. او آنجا بود، روی یک صندلی فلزی تاشو نشسته بود و دشداشه سفید و ژاکت بافتنی آبی‌رنگی به تن داشت. سال‌ها ویدئو و عکس‌های او را دیده بودم و پیش خودم گفتم: ای وای این صدام است!»

يکشنبه 26 آذر 1396
ناگفته‌هایی درباره زندگی ریزعلی خواجوی

فانوس دهقان فداکار خاموش شد

ناگفته‌هایی درباره زندگی ریزعلی خواجوی

(184)

دهقان فداکار درگذشت؛ اسطوره‌ای که لحظه تولدش در اذهان ایرانیان، روز ۱۶ آبان ۱۳۴۰ بود. روزنامه اطلاعات در این روز با تیتر «یک واقعه حیرت‌آور در راه‌آهن تبریز» خبر از فداکاری دهقانی داد که سه روز پیش از آن، جان مسافران قطار تبریز – تهران را نجات داده بود. این «دهقان فداکار» ریزعلی خواجوی بود که از روز نخست شاید به خاطر خطای سهوی خبرنگار اطلاعات، به اشتباه نوشته، خوانده و معروف شد. ریزعلی خواجوی در واقع «ازبرعلی حاجوی» نام داشت؛ قهرمانی که اکثر ما برای نخستین بار در کتاب فارسی سوم دبستان با او و ماجرایش مواجه شدیم؛ با تصویر جوانی برهنه بر روی ریل راه‌آهن که لباس خود را آتش زده و بر سر چوبی گرفته بود تا راننده قطار را متوجه خطر ریزش کوه کند.

شنبه 18 آذر 1396
سناریوی سعودی نفت ۲۰۰ دلا‌ری

۴۵ سال افت و خیز قیمت طلای سیاه بررسی شد

سناریوی سعودی نفت ۲۰۰ دلا‌ری

(67)

نگاهی به تاریخ ۴۵ ساله نفت نشان می‌دهد ریسک‌های ژئوپلیتیک از جمله تحریم نفتی غرب توسط اعراب، جنگ ایران و عراق، جنگ خلیج فارس و... همواره موجب جهش‌های ناگهانی قیمت نفت شده‌اند. اکنون نیز افزایش تنش‌ها بین ایران و عربستان می‌تواند به سوخت جدیدی برای جهش قیمت طلای سیاه تبدیل شود. روزانه حدود ۱۹ میلیون بشکه نفت خام از تنگه هرمز عبور می‌کند که عرضه آن می‌تواند با افزایش تنش‌ها میان تهران و ریاض متوقف شود؛ امری که به عقیده کارشناسان ممکن است بهای نفت را حتی تا ۲۰۰ دلار بر بشکه نیز برساند.


يکشنبه 21 آبان 1396
سند سیا: اگر گروگان‌های آمریکایی را محاکمه کنند

سند سیا: اگر گروگان‌های آمریکایی را محاکمه کنند

(76)

ایران با گروگان‌های سفارت آمریکا در تهران چه خواهد کرد؟ در یکی از اسنادی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) سال گذشته منتشر کرد، چندین احتمال درباره محاکمه گروگان‌ها مطرح شده ولی گزینه اعدام آن‌ها بعید دانسته شده است. «تاریخ ایرانی» ترجمه متن کامل این سند را در سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ منتشر می‌کند:

دوشنبه 15 آبان 1396
آیا سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ عمدی بود؟

بازخوانی سقوط هواپیمای سی -۱۳۰

آیا سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ عمدی بود؟

(109)

غروب هفتم مهرماه ۱۳۶۰ هواپیمایی نظامی در اطراف تهران سقوط کرد. اگرچه به دلیل اهمیت برخی از مسافران این پرواز، تا چند روز اخبار آن در رسانه‌های کشور منتشر می‌شد و مقامات مسئول درباره شهادت آن جمع ابراز تاسف می‌کردند، اما حقیقت این بود که این فاجعه، بسیاری از معادلات سیاسی و نظامی کشور را تغییر داد.

پنجشنبه 4 آبان 1396
معمای مصطفی خمینی: شهادت با مسمومیت

پس از ۴۰ سال با قطعیت بیشتری درباره درگذشت فرزند امام سخن می‌گویند

معمای مصطفی خمینی: شهادت با مسمومیت

(92)

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی می‌گوید «شهادت» عموی‌اش حاج‌آقا مصطفی خمینی «در هاله‌ای از ابهام قرار دارد» و نظر پزشک حاضر در بیمارستان نجف این بوده که او به طور قطع مسموم شده‌ و آثار مسمومیت در بدنش پیدا بود و اگر کالبدشکافی می‌شد آن را ثابت می‌کرد اما امام با کالبدشکافی پیکر فرزندشان مخالفت می‌کنند و می‌فرمایند هر چه سریع‌تر پیکر ایشان را دفن کنید و بدن ایشان را پاره پاره نکنید.

پنجشنبه 4 آبان 1396
بازماندگان جلسه خونین هشتم شهریور چه سرنوشتی یافتند؟

بازماندگان جلسه خونین هشتم شهریور چه سرنوشتی یافتند؟

(113)

سی و شش سال پس از انفجار هشتم شهریور، شاید هنوز برای برخی جذاب باشد که در جلسه مهم آن روز چه کسانی حضور داشتند، چه کسانی غایب بودند و سرنوشت هر یک از اعضای آن جلسه به کجا انجامید؟

چهارشنبه 8 شهريور 1396