شنبه 2 شهريور 1398
En
logo

آرشیو آرشیواز دست ندهید

 کشتار حجاج ایرانی؛ اوج یک مناقشه تاریخی

مقاله اشپیگل درباره کشتار مکه در سال ۶۶

کشتار حجاج ایرانی؛ اوج یک مناقشه تاریخی

(60)

گرچه همه شعارها علیه «شیطان بزرگ آمریکا» است و نفرت علیه دشمن منطقه‌ای صدام حسین به اوج خود رسیده است،

دوشنبه 15 مرداد 1397
از خمین تا جماران

به بهانه سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی

از خمین تا جماران

(97)

بسیاری از کسانی که روز تشییع پیکر امام راحل را به خاطر دارند همچنان معتقدند تا کنون چنین جمعیتی را یک‌جا ندیده بودند. میلیون‌ها ایرانی در مراسم وداع با امام انقلاب‌شان به خیابان آمدند تا برای آخرین بار وفاداری خود را نسبت به او و آرمان‌هایش نشان دهند. اما روح الله خمینی که بود که توانست چنین خیل مشتاقانی را بوجود بیاورد؛ کسانی که هنوز با شنیدن نامش منقلب می‌شوند و اشک در چشمان‌شان حلقه می‌زند

دوشنبه 14 خرداد 1397
کشتار مای‌لای

کارنامه خونین آمریکا در ویتنام

کشتار مای‌لای

(88)

روز ۱۶ مارس ۱۹۶۸ سربازان آمریکایی با خونسردی مثال‌زدنی به دهکده ویتنامی مای‌لای حمله برده و یکی از سیاه‌ترین روزهای تاریخ معاصر را رقم زدند. آن‌ها در عرض تنها چند ساعت صد‌ها غیرنظامی بی‌گناه را به قتل رساندند. یگان عامل این حمله از قرار معلوم روز قبل از این کشتار فرمانی باورنکردنی و عجیب دریافت کرده بود.

شنبه 15 ارديبهشت 1397
چگونه نفت در مرز ۵۰ سالگی ملی شد؟

صفحاتی از تاریخ کشور که زیر بار حادثه تا شده اند

چگونه نفت در مرز ۵۰ سالگی ملی شد؟

(121)

۱۰۹سال از فوران نخستین چاه نفت در ایران و ۶۷ سال از ملی شدن صنعت نفت می‌گذرد. "ملی شدن صنعت نفت"، چهار واژه‌ای که وقتی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند ناخودآگاه سرفرازی را در رگ هایمان تزریق می‌کنند، اما شاید کم تر کسی از جزئیات اتفاقاتی که طی پیدایش نفت در ایران و ملی شدن صنعت نفت گذشته، مطلع باشد.

سه شنبه 29 اسفند 1396
روزی که انگلیس مقابل اراده ملت زانو زد

به بهانه سالروز ملی شدن صنعت نفت

روزی که انگلیس مقابل اراده ملت زانو زد

(118)

ملی شدن صنعت نفت از نقاط برجسته و غرور آفرین جنبش بیداری ملت ایران علیه استعمار خارجی و استبداد داخلی بود که در سایه مجاهدت ها و مبارزه های مردم این مرز و بوم به منصه ظهور رسید و سعادت و غرور را برای ایرانیان به ارمغان آورد.

سه شنبه 29 اسفند 1396
«سید احمد» حلقه وصل جریان‌های سیاسی بود

به بهانه سالروز عروج یادگار امام (ره)

«سید احمد» حلقه وصل جریان‌های سیاسی بود

(99)

سید احمد خمینی به عنوان چهره ای وحدت گرا شناخته می شد. کنش سیاسی وی تبلوری حقیقی از مکتب انقلابود و او می کوشید با رویکردی فراجناحی و تعامل با شخصیت های بانفوذ جریان های سیاسی، زمینه اتحاد و هم افزایی ملی را فراهم آورد.

پنجشنبه 24 اسفند 1396
نفتکش‌هایی که در خلیج‌ فارس سوختند و غرق شدند

ترس صدام از درس ایران؛ جنگ روی دریا

نفتکش‌هایی که در خلیج‌ فارس سوختند و غرق شدند

(87)

جنگ خلیج [فارس] به جنگی فراگیر و تمام‌عیار بدل می‌شود. در ماه دسامبر [۱۹۸۷] به طور میانگین روزانه یک نفتکش و یا کشتی باری مورد حمله قرار گرفت، البته این بار با تاکتیک تازه و سلاح‌های جدید؛ عراقی‌ها با جنگنده‌های دوربرد خود علیه سکوهای نفتی شناور ایران در آن سوی جنوب شرقی خلیج [فارس] وارد عمل شده و ایرانی‌ها همه کشتی‌ها را بدون توجه به پرچمی که حمل می‌کردند، با موشک‌های جدید به آتش می‌کشیدند. حکومت ایران بر روی زمین نیز در تدارک یک حمله «نهایی» است، عملیاتی که ظاهرا به میلیون‌ها نفر نیاز دارد. دیگر کشورهای حوزه خلیج [فارس] نیز به شدت از گسترش جنگ به قلمروی خود هراس دارند.

شنبه 12 اسفند 1396
مجسمه شاه در اصفهان سرنگون شد/ پیچیدن عطر بهار پیروزی در نصف جهان

روزشمار انقلاب؛

مجسمه شاه در اصفهان سرنگون شد/ پیچیدن عطر بهار پیروزی در نصف جهان

(198)

اصفهان – نصف جهان از ۱۱ تا ۲۲ بهمن‌ماه ۵۷، روزهای پرخاطره‌ای همچون پایین کشیدن مجسمه‌های شاه در شهر تا استقبال از امام و رسیدن به بهار آزادی را پشت سرگذاشت.

شنبه 21 بهمن 1396
عطر روزهای انقلاب در اصفهان پیچید/از حکومت نظامی تا اربعین تاریخی

روز شمار انقلاب در نصف جهان

عطر روزهای انقلاب در اصفهان پیچید/از حکومت نظامی تا اربعین تاریخی

(240)


روزهای سرد بهمن‌ماه، یادآور لحظه لحظه از مبارزات ملت ایران و مردم اصفهان در سال ۵۷ است، از تشکیل نخستین حکومت نظامی در نصف‌جهان تا همافرانی که سوم بهمن‌ماه به انقلاب پیوستند.

يکشنبه 15 بهمن 1396
امام آمد

روزشمار انقلاب؛ ۱۲ بهمن ۱۳۵۷

امام آمد

(138)

پنج‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۵۷؛ امام خمینی بالاخره بعد از ۱۵ سال تبعید در ساعت ۹:۲۷ صبح با یک فروند جمبوجت هواپیمایی فرانسه با حدود ۲۰۰ همراه به ایران بازگشتند.

پنجشنبه 12 بهمن 1396